Вече над 2 млн. души са заразените с коронавирус в световен мащаб. Отне четири месеца на вируса да зарази 1 млн. души и само 12 дни за удвояване на числото. Броят на загиналите е 137 124 души, показват данни на университета „Джонс Хопкинс“.
На този фон американският президент Доналд Тръмп заяви, че според последни данни в САЩ е преминал пикът на нови случаи. В Европа пък Италия отчете най-малкият брой новозаразени от четири седмици и половина, а германският канцлер Ангела Меркел обяви, че страната е готова от следващата седмица да започне отваряне на някои по-малки магазини, съобщава Bloomberg.
Въпреки оптимистичните планове на Берлин по-рано в четвъртък стана ясно, че новите случаи на болни от COVID-19 в Германия са регистрирали ръст за първи път от седмица, като загиналите също се увеличават.
Днес бе обявено, че новите случаи са нараснали с 2543 до общо 134 753, показват данните на „Джонс Хопкинс“. В същото време починалите са с 309 повече до 3804. Добрата новина е, че оздравелите в страната вече са 72 600 души.
В сряда Меркел обяви, че започва стъпки за връщането на германската икономика към нормалността. Някои малки магазини ще получат разрешение да отворят от следващата седмица, а от началото на май училищата също ще започнат отново да приемат ученици. Въпреки това повечето от строгите ограничителни мерки, въведени миналия месец, ще останат в сила за още известно време.
Германия ще трябва да облекчава ограниченията с малки стъпки, заяви Меркел след среща с лидерите на 16-те провинции в страната. „Постигнахме известен напредък. Но трябва да отбележа, че този прогрес е крехък“, допълни тя.
Отвъд Океана Доналд Тръмп се очаква по-късно през деня да обяви насоки за облекчаване на мерките за ограничаване на движението на хора, след като налице са признаци за достигане на плато при новите случаи в някои части на страната. Данните показват, че САЩ „преминаха пика“ на новозаразени, каза държавният глава по време на редовната си пресконференция.
Мерките на лидерите на САЩ и Германия подчертават предизвикателствата пред правителствата в опита им да балансират между ползите от връщането на ударените от вируса икономики и страха от нова вълна на пандемията.
Междувременно в Русия също отчитат увеличение на болните. Новите случаи в страната в четвъртък са 3448, с което общият брой на заразените достига 27 938.
За едно денонощие в страната са починали 34 души, а общо броят на загиналите е 232 души, съобщават от руския кризисен център, цитирани от Ройтерс.


Изтича старият петгодишен договор за сметопочистването на Варна
Президентката на Словения критикува косвено българското блокиране на РСМ
Български туристи преживяха напрегнати моменти край Лефкада
Мъртъв делфин е забелязан на плаж Шабла
Явор Гечев за бюджета: С вълшебна пръчка няма как да докараме пет милиарда отгоре
Британското „поколение от спалнята“ е цъкаща бомба
Сривът на един крипто токен показва мащаба на заплахата от AI хакерство
AI моделите не могат да имат съзнание в днешния си вид
Неяснотата около търговското споразумение USMCA е вредна
250 години по-късно американската мечта продължава да е жива
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Кризата във Volkswagen реши проблем с дизела
Рецептата Dnes: Баница с майонеза
Източният фланг на НАТО се готви за отбрана срещу Русия – със или без САЩ
Един млрд. долара от ЕС за 100 ракети Patriot: какво обяви Украйна
Инцидент на "Тракия": Автомобил се вряза в крайпътно заведение
Васил Терзиев: Големите победи не започват на финала