fallback

Организации и политици призоваха ЕК за „решителни действия“ срещу Виктор Орбан

Разширените правомощия на унгарския премиер създават предпоставки за злоупотреби с правата на човека и върховенството на закона в европейската страна

22:22 | 16.04.20 г. 9

След приемането на противоречивия унгарски закон, свързан с предоставяне на допълнителни правомощия в ръцете на премиера Виткор Орбан по време на пандемията от коронавирус, 30 евродепутати и 50 журналисти, учени и организации от гражданското общество призоваха за „бързи и решителни действия“ за справяне със „заплахите пред върховенството на закона, които се извършват под прикритието на извънредни правомощия“ в писмо, адресирано до председателите на Европейската комисия (ЕК) и Съвета на ЕС.

В писмото, инициирано от антикорупционния регулатор Transparency International EU, се посочва, че „извънредните моменти, разбира се, изискват изключителни мерки“, но „тези мерки трябва да бъдат ограничени във времето и пропорционални“, съобщава Euractiv.

„Въпреки това кризата не трябва да служи като димна завеса за антидемократични дейности и за задушаване на активното гражданско общество, което може да изостри корупцията“, се добавя в писмото, като се посочва възможната заплаха за „мира, справедливостта и силните институции“. 

Според авторите на писмото блокът не може да позволи на недобросъвестни политически лица да използват сегашния климат като претекст за премахване на демокрацията и подкопаване на върховенството на закона.

„Последните действия на правителството на Виктор Орбан в Унгария са явна атака срещу крайъгълните камъни на върховенството на закона и ценностите на Съюза“, се заключава в писмото.

На 30 март парламентът на Унгария одобри правото на Орбан да "прескача" институцията за вземането на всички важни решения. Конституционният съд, в който Орбан има доверени лица, ще бъде основният орган, който ще може да преразглежда тези решения.

В писмото се обръща внимание и на заплахата от затвор за разпространение на дезинформация, която може да се използва за задушаване на независимата журналистика в страната.

Според закона разпространението на „фалшиви факти или истински факти, изкривени по начин“, които биха могли да „възпрепятстват или осуетят“ ефективността на защитните мерки срещу коронавируса, се наказва с до 5 години лишаване от свобода.

Унгария претърпя един от най-големите спадове по отношение на индекса за върховенство на закона (World Justice Project Rule of Law Index) през последните пет години, като средния годишен спад достига 2,1%.

След приемането на закона за допълнителните правомощия в Унгария председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви, че спешните мерки по отношение на коронакризата от страните от ЕС трябва да бъдат „ограничени“, без да посочва конкретно Унгария.

Малко след това председателят на Европейската народна партия (ЕНП) Доналд Туск призовава асоциираните партии в страните членки на ЕС да преразгледат подкрепата си за ФИДЕС, партията на Орбан.

„Използването на пандемията за изграждане на „състояние на постоянно извънредно положение“ е политически опасно и морално неприемливо“, написа в Twitter Туск в началото на този месец.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:44 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още