fallback

Гърци и румънци са най-големите финансови жертви на пандемията в Европа

Проучване сред европейските граждани показва, че близо 50% от тях са отчели, че благосъстоянието им е намаляло в условията на пандемия

13:17 | 09.06.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Икономическият спад, причинен от разпространението на коронавируса, удря финансовото състояние на гръцките и румънските потребители най-силно в Европа, докато страните от Скандинавския полуостров остават най-слабо засегнати, съобщава Bloomberg.

Шведската колекторска компания Intrum AB прави анкета сред европейските потребители за тяхната финансова сигурност, като отчита, че почти половината от допитаните хора отговарят, че благосъстоянието им е намаляло в сравнение с това отпреди шест месеца. 

"Проучването ясно показва, че опасенията на хората за собствения им финансов капацитет са се увеличили по време на пандемията", посочва в интервю главният изпълнителен директор на Intrum Микаел Ериксон.

Една трета от анкетираните очакват финансовото им състояние да се влоши допълнително през следващите шест месеца, според Intrum. Само 23% от анкетираните очакват ситуацията да се подобри.

„Онлайн пазаруването в региона е във възход от въвеждането на ограничителните мерки срещу коронавируса, но голяма част от него е направено на кредит“, обяснява Ериксон. „Но положителното е, че една трета от анкетираните казват, че по време на кризата са увеличили спестяванията си или са станали по-внимателни по отношение на харченето", добавя той.

54% от респондентите са усетили спад на доходите си в резултат от пандемията, а един на всеки пети потребител трябва да покрива повече дългове заради последствията от ограничителните мерки, сочи проучването.

Според Intrum един на всеки петима потребители е задлъжнял допълнително по време на кризата с пандемията, за да покрие ежедневните си разходи.

През ноември около 45% от европейските потребители, анкетирани от Intrum, са заявили, че сметките им нарастват с по-бързи темпове от доходите им, като 43% заявяват, че това се отразява негативно върху общото им благосъстояние.

Проучването е проведено през май с 4800 участници в 24 държави, с минимум 200 респонденти от всяка страна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:28 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още