fallback

Блокадите са предотвратили смъртта от коронавирус на над 3 млн. души в Европа

Ограничителните мерки са намалели със средно 82% равнището на възпроизвеждане на вируса, показва изследването на Imperial College в Лондон

21:56 | 09.06.20 г. 11

Снимка: Simon Dawson/Bloomberg

Мерките за блокада, въведени за спиране на разпространението на COVID-19, са били ефективни за възстановяването на контрола върху пандемията и са позволили да се предотврати смъртта на 3,1 млн. души в 11 страни в Европа, показва публикувано в понеделник проучване, цитирано от AFP.

Изследването на Imperial College в Лондон, чиито учени съветваха британското правителство за справянето със здравната криза, анализира основните мерки, предприети в 11 страни на Стария континент, като забрана на обществените събития, ограничаване на придвижването и затваряне на магазини и училища.

„Преценяването на ефективността на тези мерки е важно заради икономическите и социалните последици от тях“, подчертават авторите в момент, когато съпътстващите последици от блокадите често са поставяни под съмнение и се прокрадват искания, особено във Великобритания, за ускоряване на отмяната на ограниченията.

Учените сравнили броя на починалите според базата данни на Европейския център за контрол и предотвратяване на заболяванията с броя на починалите, който е щял да бъде достигнат без мерки за контрол, до който достигнали с помощта на математически модели.

Те стигат до извода, че задействаните мерки са позволили да се предотврати смъртта на около 3,1 млн. души в тези страни.

Според проучването, публикувано в списание Nature, мерките са съдействали да се намали със средно 82% равнището на възпроизвеждане на вируса (броя на новозаразените от всеки болен) под прага от 1, когато броят на новите случаи започва да намалява.

Учените изчисляват още, че на 4 май между 12 и 15 млн. души са били заразени с COVID-19 (или 3,2%-4% от населението със значителни вариации според страните).

Така Белгия е имала най-високото равнище на заразени с 8% от населението, следвана от Испания с 5,5%, Великобритания с 5,1% и Италия с 4,6%.

В същото време само 710 хил. германци са се заразили с вируса, или 0,85% от населението.

Авторите подчертават, че ограничителните мерки са били въвеждани на близки интервали от време, така че е трудно да се преценят последиците от всяка от тях отделно. Те обаче стигат до извода, че „блокадата е имала значителен ефект“ за овладяването на епидемията.

„Запазването на мерките трябва да бъде обмислено, за да се държи под контрол разпространението на SARS-CoV-2“, допълват те.

Учените посочват за едно от ограниченията на модела им, че той приема, че дадена мярка е имала един и същи ефект навсякъде, докато в действителност „е имало вариации в ефективността на блокадата според страните“.

11-те изследвани страни са Германия, Австрия, Белгия, Дания, Испания, Франция, Италия, Норвегия, Великобритания, Швеция и Швейцария.

Друго изследване на университета Бъркли в САЩ, което също беше публикувано в понеделник в списание Nature, установи, че 530 млн. заразявания с коронавирус са били избегнати в шест страни (Китай, Южна Корея, САЩ, Франция, Иран и Италия) благодарение на задействаните мерки до 6 април.

Неговите автори сравняват ежедневния ръст на броя на новозаразените преди и след прилагането на мерките и стигат до извода, че те са го забавили значително „с видими здравни ползи в повечето случаи“.

В сравнение със сценарий без ограничителни мерки те считат, че 62 млн. „потвърдени случаи“ са били „избегнати или забавени“ или общо 530 млн. заразени предвид голямото подценяване на броя на случаите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:08 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още