fallback

Втори руски кораб се ангажира със завършването на спорния „Северен поток 2“

Плавателният съд „Иван Сидоренко“ е отплавал от Санкт Петербург за германското пристанище Мукран, където се съхраняват тръбите за газопровода

20:46 | 16.09.20 г. 48
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Русия изглежда е решена да завърши газопровода „Северен поток 2“ на стойност 11 млрд. долара въпреки нарастващата опозиция в лицето на САЩ и други страни от Европа, след като данните в сряда показаха, че руски кораб е отплавал към пристанището, служещо като база за доставките на тръби за проекта.

Плановете на Русия за втори газопровод по трасето на „Северен поток“ през Балтийско море се сблъскват с противопоставянето на редица страни от Европейския съюз (ЕС) и други държави, особено след анексирането на Крим през 2014 г., пише Ройтерс. 

Предполагаемото отравяне на руския опозиционер и критик на Кремъл Алексей Навални от миналия месец добави допълнителна енергия на призивите на западните страни „Северен поток 2“ да бъде спрян.

Корабът „Иван Сидоренко“ е отплавал от Санкт Петербург за германското пристанище Мукран, където се съхраняват тръбите за „Северен поток 2“, показват данни от приложение за проследяване на кораби, събрани от Refinitiv Eikon.

Плавателният съд ще бъде натоварен с тръби, които ще трябва да достави на кораба „Академик Черский“, пише вестник „Комерсант“ без да се позовава на източници.

Понастоящем „Академик Черский“ е акостирал в Мукран, показват данните на Refinitiv Eikon.

Председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен заяви по отношение на Навални, че Русия системно се стреми да премахне продемократичните противници на своя територия. Неправилно е да се смята, че „Северен поток 2“ ще помогне за подобряване на обтегнатите връзки между ЕС и Русия, изтъкна още тя.

Говорителят на руския президент Владимир Путин Дмитрий Песков заяви пред журналисти в отговор, че проектът не трябва да бъде свързан със случая Навални.

„Това е търговски проект, който е абсолютно в съответствие с интересите както на Русия, така и на страните от ЕС, и най-вече на Германия“, подчерта Песков.

Бившият германски канцлер Герхард Шрьодер е председател на комитета на акционерите в "Северен поток", като някои германски компании и други дружества са се обединили с „Газпром" около работата по изграждането на газопровода.

Полша е един от най-върлите противници на проекта, предупреждавайки, че той ще увеличи зависимостта на ЕС от руската енергия, като същевременно ще подкопае ролята на Украйна като транзитна държава за износ на руски газ за Европа.

„Северен поток 2“ е проектиран да изнася 55 милиарда кубически метра руски газ годишно. Проектът беше спрян през декември, тъй като швейцарско-холандската компания Allseas, полагаща тръбите по морската част от трасето, спря дейността си заради заплахата от американски санкции, насочени към компании, обслужващи инициативата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:32 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още