"Газпром" е прехвърлил акциите си от проектната компания Nord Stream 2, натоварена с изграждането на едноименния газопровод, на дъщерната компания "Газпром Международни проекти", става ясно от съобщение на газовия холдинг, цитирано от ТАСС.
"Газпром" притежава 100% от капитала на "Газпром Международни проекти".
Nord Stream 2 AG беше създадена през зимата на 2017 година, като "Газпром" притежаваше директно 100% от капитала ѝ. Седалището на компанията е в швейцарския град Цуг. Основната ѝ дейност е изграждането и експлоатацията на "Северен поток 2", който да свърже Русия и Германия по дъното на Балтийско море.
В проекта финансови партньори са пет европейски компании - Engie, OMV, Royal Dutch Shell, Uniper и Wintershall.
Промяната в собствеността на компанията е била извършена на 22 декември, допълват от "Газпром".
Работата по строежа на газопровода беше възстановена на 11 декември след близо година пауза заради санкции от САЩ. На този етап Вашингтон санкционира собственици на кораби, които имат капацитет да строят морски газопроводи, а в последния военен бюджет са предвидени санкции и за застрахователни и сертифициращи компании.
Заради заплахата от санкции едва в края на 2020 година "Газпром" успя да възобнови строителството на "Северен поток 2". Очаква се работата в последния датски участък от трасето да започне в средата на януари 2021 година.
Междувременно Съветът на директорите на газовия гигант одобри инвестиционната програма през 2021 година. Предвидени са инвестиции в размер на 902 млрд. рубли (почти 12 млрд. долара), като акцентът през следващата година ще бъде развитието на газодобивните центрове на полуостров Ямал и в Източна Русия, както и строителството на проекта "Силата на Сибир".
В съобщението на "Газпром" е записано, че ще продължи работата по развитието на газопреносната система в Северозападните части на Русия, както и по проекти, които обезпечават пиковото потребление. Работата по "Северен поток 2" не е спомената изрично.


Новите електрически влакове на БДЖ тръгнаха от днес
Радев: ВВС да се адаптират към новите технологии, дроновете и AI
Петко Салчев е освободен от длъжността заместник-министър на здравеопазването
Пускат допълни автобуси и тролеи за празника на Варна
Костадинов: Радев дава АМ “Черно море” на Турция
Uber и китайската Pony AI ще пуснат над 2000 роботаксита в Европа
САЩ тестват лоялността на НАТО към политиките им преди съкращаване на войските
Z.ai подготвя нов AI модел в битката с OpenAI и Anthropic
Нов недостиг на гориво в руски региони след атаките на Украйна срещу рафинерии
OpenAI отчита годишен темп на приходите от над $40 милиарда преди IPO-то
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Никола Цолов ще тества болид от Формула 1 в края на месеца
Популярен аргумент срещу електромобилите беше разбит
Това е единственото BMW 8-Series E31 с дизелов двигател
Cadillac зарадва клиент със седан за 500 000 долара
Шишков: “Хемус” до Търново ще бъде завършена до края на мандата
Психолози инициираха петиция с искане да се забрани TikTok в България
Нетаняху нарече Обединеното кралство... "ислямска република"
Петко Салчев е освободен от заместник-министър на здравеопазването