fallback

Чехия задмина Испания по БВП на човек от населението

Близо 20 години след влизането си в еврозоната Испания не е намалила икономическото си изоставане от Германия

21:40 | 12.02.21 г. 16

Снимка: Martin Divisek/Bloomberg

Чехия, която през 90-те години на миналия век сложи край на комунистическия режим, а богатството й беше с една трета по-малко от това на Испания, е успяла за три десетилетия да надмине испанската икономика по БВП на човек от населението от гледна точка на покупателна способност, пише испанският вестник El Pais.

Естония, Литва и Словения също се доближават до Испания по този показател, допълва изданието. Това е провал за Испания, която преди кризата през 2008 г. се представяше добре и скъсяваше дистанцията с най-развитите страни на Стария континент. Оттогава обаче губи позиции спрямо богатия Север и отстъпва терен на страните от Източна Европа.

През последните 30 години Испания увеличи своя БВП на човек от населението с 50%, но други страни са постигнали много по-голям ръст. Най-напредналите страни в Източна Европа вече заплашват да задминат испанската икономика. Освен това пропастта, която разделя Испания от Германия е нараснала от световната финансова криза до нивата от 1997 г. Така за почти 20 години в еврозоната страната не е успяла да постигне конвергенция с Германия, чиито граждани продължават да са с 25% по-богати.

Тайната на чешкия успех

Според данните на Евростат Чехия е задминала Испания по БВП на човек от населението между 2018 и 2019 г. Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) това се е случило през 2019 г., а данните па МВФ, публикувани през есента на миналата година, показаха, че Чехия е изпреварила Испания през 2020 г.

Според данните на ОИСР БВП на човек от населението в Испания през 2019 г. е достигнал 31 644 евро спрямо 38 152 евро за чехите. Това се е случило по време на пандемията. Голям принос за напредъка на Чехия има факта, че страната се превърна в индустриален подизпълнител на Германия. Индустрията и външната търговия имат най-голяма тежест в брутния вътрешен продукт на Чехия.

В същото време безработицата в централноевропейската страна е 3% спрямо 16% в Испания и далеч по-малко хора работят на временен трудов договор. В резултат на това неравенството в Чехия е много по-малко, въпреки че данъчната система не разпределя богатството особено рано.

Образование и научно-развойна дейност

Образованието също има решаваща роля. В Испания 30% от младите хора имат само средно образование. В Чехия делът на хората с по-ниска квалификация е едва 7% и макар че броят на завършилите университет в двете страни е сходен, много повече чехи са получили професионално образование. Освен това централноевропейската страна заделя половин пункт от БВП повече на година за научно-развойна дейност от Испания, а публичните й финанси за по-стабилни. Преди пандемията страната имаше малък бюджетен излишък, а дългът й достигаше 30% от БВП спрямо 95% в Испания.

От 1997 г. Чехия е намалила пропастта с Германия от гледна точка на богатството от -40% на -23%. Испания продължава да изостава с 23%. Както обяснява икономистът Хуан Франсиско Химено в книгата „Растеж и заетост“ пропастта в БВП на човек от население се дължи на два фактора – по-голяма безработица и по-малка производителност. „Постигаме растеж, като увеличаваме броя на работещите хора и инвестираме в не толкова производителни дейности като строителството, но не подобряваме ефективността и производителността“, коментира историкът Леандро Прадос де ла Ескосура.

Икономистите в Испания стигат до извода, че изоставането на страната се дължи на неадекватно образование и законодателство, което разделя рязко заетите на хора на дългосрочен и временен трудов договор, а това не благоприятства нито напредъка в кариерата, нито инвестициите в човешки капитал, нито подобрява ефективността на компаниите.

Производителността, която е много важна в дългосрочен аспект, защото определя богатството на страната, е друг проблем. Тя не е приоритет в дневния ред на политиците в Испания. Доказателство за това е, че въпреки препоръка на ЕК от 2016 г. Испания не е създала Съвет по производителността за разлика от други страни като Франция, Германия, Холандия и Дания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:16 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още