AstraZeneca обяви, че 29-те млн. дози от ваксината ѝ срещу Covid-19, открити при проверка в завод в Италия, са били предназначени за Европейския съюз (ЕС) и за дарение към по-бедните страни чрез схемата COVAX, която се ръководи отчасти от Световната здравна организация, предава Ройтерс.
По искане на Европейската комисия (ЕК) през уикенда италианските сили за сигурност са направили проверка в завод на Catalent в Анани, близо до Рим. Там те са открили складирани дозите от ваксината на AstraZeneca, пише италианският вестник La Stampa.
Премиерът на Италия Марио Драги по-късно потвърди, че е извършена инспекция, част от дозите са иззети, а две партиди са изпратени в Белгия. Една партида може да съдържа милион дози.
Реакциите към случилото се отразяват нивото на недоверие към AstraZeneca в ЕС, която намали целта си за доставка към блока до края на юни на 100 млн., спрямо 300 млн. дози, предвидени в договора с 27-те държави в съюза. 29-те млн. открити дози са достатъчни за ваксинирането на 14,5 млн. души.
„Запас от почти 30 млн. дози е бил открит в близост до Рим по време на проверка, която проведохме. Сега те са иззети“, обяви говорителят на френското правителство Габриел Атал пред репортери след заседание на кабинета.
Друг представител на френските власти заяви, че се обмисля дали някои партиди могат да бъдат блокирани.
Евродепутатът Петер Лизе от партията на германския канцлер Ангела Меркел каза, че информацията го е оставила без думи и той призова AstraZeneca да изясни ситуацията.
По-късно компанията заяви, че повечето от дозите са били за ЕС, а останалите – за по-бедните страни, като идеята е била да бъдат предоставени по схемата COVAX.
“В момента не се планира износ, освен за страните от COVAX. Има 13 млн. дози от ваксината, които чакат документите за контрол на качеството да бъдат изпратени до COVAX”, обяви AstraZeneca.
Останалите 16 млн. ще бъдат доставени до Европа този месец или през април, допълва тя.
Марио Гарджуло, регионален президент за Eвропа на Catalent, коментира пред Ройтерс, че наличието на 29 млн. дози в завода в Анани е в съответствие с нормалните процедури и че компанията често има повече бройки там.
След коментара от AstraZeneca, Драги заяви пред италианския парламент, че председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен му е казала в събота, че има няколко партиди, съхранявани във фабриката, които трябва да бъдат проверени, тъй като липсват от доставките в ЕС. От ЕК са отказали да коментират темата пред Ройтерс.


"Войната" по пътищата взе три жертви за последните 24 часа
Всички зони за къпане във Варненска област са с отлично качество
Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Условията за туризъм в планините са добри
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Инцидент с атракцион в Антоново: Баща и дете паднаха от люлка на панаир
Божанов: Управляващите си играят с огъня
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца
Гуцанов: Това, което става във Варна, е върхът на айсберга