fallback

Китай санкционира 7 британски политици

Мерките са в отговор на британските санкции срещу длжностни лица, отговорни за репресиите срещу уйгурското малцинство в Синдзян

12:52 | 26.03.21 г. 4
Автор - снимка
Редактор

След като Великобритания се присъедини към Европейския съюз (ЕС) и наложи санкции на Китай заради нарушения на правата на човека в региона Синдзян, Пекин отвърна с ответни санкции на британски политици, съобщава онлайн изданието Politico.

Санкциите са насочени към 7 политици, включително бившия лидер на Консервативната партия Иън Дънкан Смит и депутатът Том Тугендът, председател на парламентарната комисия по външни работи.

На седмината и на членовете на техните семейства им се забранява влизане в Китай, замразяват се техни активи в Китай, ако имат такива, както и им се забранява да правят бизнес с китайски фирми.

Съобщението идва четири дни след като Обединеното кралство, заедно със САЩ и Канада, наложи санкции срещу китайски служители заради тяхното участие в репресиите срещу уйгурското малцинство в Синдзян. По-рано ЕС направи същото, което накара Пекин да издаде контрасанкции и на длъжностни лица от ЕС.

„Обединеното кралство се присъединява към международната общност при санкциониране на отговорните за нарушенията на човешките права, а китайското правителство санкционира своите критици. Това говори много“, коментира външният министър Доминик Рааб.

„Ако Пекин иска да отхвърли достоверно твърденията за нарушения на правата на човека в Синдзян, той трябва да позволи на Върховния комисар на ООН за правата на човека пълен достъп за проверка на истината“, допълва Рааб.

Дънкан Смит определя санкциите срещу него като „значка на честта“.

Британският премиер Борис Джонсън написа в Twitter: „Депутатите и други британски граждани, санкционирани от Китай днес, изпълняват жизненоважна роля, като осветяват грубите нарушения на правата на човека, извършени срещу мюсюлманите уйгури. Свободата да се изказваш в противовес на злоупотребите е от основно значение и аз твърдо ги поддържам“.

Китай се насочва и към няколко образувания, вкл. Комисията за правата на човека на Консервативната партия и Китайската изследователска група, също създадена от консервативни депутати.

Напрежението между Китай и Великобритания се увеличава през последните седмици на фона и на събитията в Хонконг. Властите в територията поискаха от 14 държави да спрат да признават британския национален задграничен паспорт (BNO). Британското външно министерство отговори на това искане, като коментира, че „правителството на Хонконг няма правомощия да диктува кои паспорти чуждестранните правителства признават за валидни“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:52 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още