Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) обяви в сряда, че има „добри научни основания“, които предполагат, че смесването на ваксините срещу COVID-19 е безопасно и ефективно, съобщава онлайн изданието Politico.eu.
Това е така, защото понастоящем всички одобрени ваксини действат по подобен начин - чрез стимулиране на имунен отговор на вирусния спайк протеин, посочват от институцията.
Ранните данни от Испания и Германия предполагат „задоволителен имунен отговор и без опасения за безопасността“, казва още регулаторът.
Испания, Германия и Франция са сред страните, които са избрали да предложат иРНК ваксина на BioNtech/Pfizer или Moderna като втора доза за по-млади хора, които вече са получили първа доза от ваксината на Oxford/AstraZeneca, заради опасенията за риска от кръвни съсиреци.
Провеждат се и опити във Великобритания, при които се правят няколко комбинации от ваксини. Резултатите показват, че леките реакции като главоболие и грипоподобни симптоми са по-чести при такова смесване на ваксини.
Първите резултати от имунитета се очакват много скоро.
ЕМА казва, че очаква още данни от проучванията и текущите изпитвания и ще ги прегледа, когато станат достъпни.
„Понастоящем EMA не е в състояние да даде окончателни препоръки относно използването на различни ваксини срещу COVID-19 за двете дози“, подчертава агенцията. Тя отбелязва, че решението за ваксинацията е в прерогатива на националните експерти.


Хороскоп за 6 декември 2025
Един район във Варна остава без вода днес
Без ток във Варна на 5 декември 2025
Мачовете по ТВ днес (5 декември)
Виц на деня - 5 декември
Коалицията на Мерц е на ръба при решаващо гласуване за пенсионната реформа
Warner Bros. започва преговори за сключване на ексклузивна сделка с Netflix
Моди разстила червен килим за Путин, въпреки натиска от САЩ
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Внукът на Мохамед Али ще подгрява Кобрата в Дубай
Червен код в Гърция, бурята "Байрон" настъпва здраво
ГДБОП и ДАНС разбиха група за ДДС измами, завлекли хазната с милиони
Синдикат в МВР: Трудно можем да приемем, че животът на полицай е оценен на гаранция от 5 000 лв.
Легендарната чалготека "Син Сити" става зала за изкуства