fallback

Лашет и Шолц са готови да блокират „Северен поток“ при нужда

Бербок продължава да твърди, че противоречивият тръбопровод въобще не трябва да бъде завършван

12:08 | 27.06.21 г. 5
Автор - снимка
Създател

Кандидатите за канцлер на християндемократическия съюз (CDU) и Социал-демократическата партия на Германия (SPD) Армин Лашет и Олаф Шолц (SPD) заплашват Русия да спрат преноса на газ по новия газопровод „Северен поток 2“, ако ангажиментите ѝ към Украйна бъдат нарушени.

„Ясно беше договорено, че този проект не трябва да работи за сметка на Украйна“, заяви Армин Лашет  по време на дискусия по външната политика на Мюнхенската конференция за сигурност в събота. „Ако президентът Путин не се придържа към това правило и го използва срещу Украйна, можем да го спрем по всяко време (преноса, б.ред.) - дори когато тръбопроводът е готов - тъй като тогава основата за бизнеса ще изчезне. Толкова просто“, каза той.

Преди това председателят на конференцията по сигурността Волфганг Ишингер цитира изречение руския президент Владимир Путин по време на негова реч в Санкт Петербург в началото на юни, в което той казва, че Украйна трябва да прояви добра воля, ако иска да остане постоянна транзитна държава за руския газ.

Подобно на Лашет, Олаф Шолц също каза, че Путин със сигурност е имал не само икономически съображения с тръбопровода, но и че Германия гледа на „Северен поток“ само чисто икономически.

„Трябва да бъде много ясно, че ние продължаваме това, което вече сме започнали, а именно да гарантираме сигурността на Украйна“, подчерта Шолц. Принципът и в бъдеще трябвало да бъде: „Нарушаването на транзита на газ и сигурността на Украйна ще има последици за възможния транзит през завършения тогава тръбопровод. За това трябва да се говори“, добави той.

Кандидатът на Зелените  за канцлер Аналена Бербок повтори настояването си, че противоречивият тръбопровод не трябва да бъде завършен. Все още няма дадено разрешение. „Това одобрение не трябва да съществува“, каза тя.

По думите ѝ Путин иска със „Северен поток 2“ само и единствено да дестабилизира Украйна. Бербок се съмнявала, че преносът на газ по новия тръбопровод може да бъде спрян, ако Путин затвори старата линия през Украйна. Европа не можела да си позволи това. „Все още сме зависими от руския газ“, пояснява тя. По думите ѝ планът на Путин е първо да се изгради тръбопроводът и след това да се окаже натиск върху Запада с неговата зависимост от руския газ и от Украйна.

Путин наскоро обяви, че са положени тръбите за първата линия на „Северен поток 2“. Според руското правителство газопроводът трябва да бъде напълно завършен до края на тази година и тогава може да започне и пълненето.

Очаква се газопроводът „Северен поток 2“ да транспортира повече руски газ за Западна Европа. Както страните от Източна Европа, така и САЩ разкритикуваха проекта. Германското правителство отхвърля критиките за твърде голяма зависимост от руския газ. Външният министър Хайко Маас (SPD) и министърът на икономиката Петер Алтмайер (CDU) обявиха, че до август трябва да се намери решение, което да гарантира, че и в бъдеще  Украйна ще остане транзитна държава за руски газ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:28 | 10.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още