fallback

Експерименът на Исландия с намаленото работно време прераства в норма

Резултатите от два опита показват, че няма намаляване на производителността и вече 86% от служителите и работниците в страната вече работят по-малко

22:45 | 06.07.21 г. 2

Исландия изглежда е постигнала Свещения Граал на трудовия пазар: по-кратко работно време, но със същото заплащане.

Резултатите от два опита за намаляване на работното време не показват загуба на производителност или спад в нивата на обслужване, докато служителите съобщават за по-малко стрес и подобрен баланс между личния и професионалния живот, посочва се в доклад на изследователи от мозъчния тръст Autonomy във Великобритания и Исландската асоциация за устойчива демокрация, цитиран от Bloomberg.

Постигането на по-кратки часове при устойчива производителност и нива на услуги включва преосмисляне на начина, по който се изпълняват задачите, сочи докладът. Това включва съкращаване на безсмислени срещи и замяната им например с имейли, пренареждане на смени и отказ от ненужни задачи.

Опитите са проведени в периода 2015-2019 г. Работните часове са били намалени до 35 седмично от 40 без намаляване на заплащането. Обхванати са 2500 работници, което се равнява на над 1% от трудоспособното население на скандинавската страна.

Данните показват, че благосъстоянието на тези хора се е увеличило драстично, казват изследователите. Оттогава 86% от цялото работещо население на Исландия или са преминали на по-кратко работно време, или могат да преговарят за това.

Във Финландия премиерът Санна Марин обяви, че си заслужава да се обмисли 4-дневна работна седмица, като заяви, че служителите заслужават някои от предимствата на подобрената производителност. В момента обаче правителството ѝ не работи по такава политика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:56 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още