Министрите на икономиката и финансите от Европейския съюз (ЕС) одобриха първите плащания по националните планове за възстановяване и устойчивост, съобщават от пресслужбата на Съвета на ЕС.
Средства се отпускат на Австрия, Белгия, Дания, Германия, Гърция, Испания, Италия, Латвия, Люксембург, Португалия, Словакия и Франция.
Приемането на решения за изпълнение на Съвета за одобряване на плановете позволява на държавите членки да подпишат споразумения за отпускане на безвъзмездни средства и заеми, които ще осигурят възможност за предварително финансиране в размер до 13%, посочват от Съвета.
През юни Съветът получи положителна оценка от Комисията за плановете на 12-те държави, придружена от предложения за решения на Съвета за тяхното одобряване. Всички 12 държави членки поискаха предварително финансиране.
Мерките, одобрени в националните планове, са съсредоточени в шест области, вкл. екологичен и цифров преход, интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж и социално и териториално сближаване.
Отпускането на следващите суми по линия на Механизма ще зависи от положителна оценка на изпълнението на плана за възстановяване и устойчивост, като се отчита постигането на междинните и крайните цели, заложени в индивидуалните планове.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Икономист: Само по-голямо производство може да свали цените трайно
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?