Малта се отказа от своите планове да затвори от днес границите си за хора, които не са ваксинирани срещу Covid-19. Вместо това те ще бъдат поставяни под карантина, предаде AFP.
"Хората, които пристигат в Малта... без да притежават сертификат за ваксинация, ще бъдат задължени да се подлагат на карантина", съобщи правителството. То не уточни с каква продължителност ще е карантината за неваксинираните.
Пътниците, които пристигат в малката средиземноморска островна страна от държави, определени като високорискови, трябва да останат в самоизолация 14 дни, отбелязва обаче AFP.
В петък малтийското правителство обяви, че ще затвори от днес границите за хора, които не са ваксинирани срещу Covid, за да спре регистрирания в последно време ръст на новите случаи. То планираше да блокира достъпа на американски туристи, но в крайна сметка те ще могат да влизат при същите правила както европейците - ще бъдат поставяни под карантина, ако не са ваксинирани.
От днес в Малта обаче ще бъдат затворени езиковите училища по английски език, които всяко лято привличат младежи от целия свят. Там бяха регистрирани голям брой заразени и в момента стотици ученици, включително 150 италианци, са блокирани под карантина на острова.
През юни в Малта няколко дни не бе регистриран нито един нов случай на коронавирус. Броят им обаче се увеличи чувствително миналата седмица, за да достигне 96 в петък.
Министърът на здравеопазването Крис Фърн обърна внимание, че ръстът на новите случаи е свързан най-вече с чуждестранни туристи, които са представили отрицателен PCR тест за коронавирус, но не са били ваксинирани.
Малта е държавата от Европейския съюз, където ваксинационната кампания е най-напреднала: 79% от пълнолетните й жители са напълно ваксинирани.
В страната с население от около половин милион души от началото на пандемията са регистрирани близо 31 400 случая на коронавирус. 420 човека са починали.
(БТА)


Спасители изтръгнаха от смъртта баща и дете, завлечени от мъртвото течение ВИДЕО
Стършел ужили мъж по пътя Дългопол – Варна, медици реагираха за минути
Бунт до България: 35 мигранти избягаха от гръцки център, 17 са задържани
Тези 3 зодии ги очаква приятна изненада – съдбата им подготвя нещо специално!
Виц на деня - 24 август
Nvidia вдига рязко цените на чиповете си, сървърите ще поскъпнат с над 15%
Канада очаква дълга митническа война със САЩ
На Бесент сигурно му се иска някой друг да е финансов министър на САЩ
Центровете за данни търсят нови дестинации, може ли България да е една от тях?
"Първородният грях" е заложен в ДНК-то на изкуствения интелект
Защо Китай обяви 3 милиона коли на Tesla за опасни?
Шофьорите все още залагат на хибриди: как се промени пазарът през последните години
Бъдещите VW, Audi и Porsche ще използват американски софтуер
DIRAVI - забравеното инженерно чудо на Citroën
Джаз, наркотици и Ferrari: автомобилите на Майлс Дейвис
Гьозтепе на Мъри Стоилов с нова издънка, падна от Генчлербирлиги
И акулата Шарки влиза в битката за талисман на “Евровизия 2027”
Депутати искат електронни билети за лов и риболов
Западно разузнаване: Русия атакува фабрики за оръжие в Европа и България
Отново интензивен трафик на турската граница