fallback

САЩ и Германия са на крачка от споразумение за "Северен поток 2"

Двете страни ще инвестират в енергийния сектор на Украйна, за да преодолее загубата на транзитните такси, коментират източници на Ройтерс

11:12 | 20.07.21 г. 8

До дни представители на Германия и САЩ ще подпишат споразумение за "Северен поток 2", съобщават източници на Ройтерс. Преди седмица германският канцлер Ангела Меркел и американският президент Джо Байдън разговаряха за проекта, но не успяха да изчистят различията си. Но и двамата бяха категорични, че не трябва да се допуска Москва да използва газа като оръжие срещу съседни страни, припомня агенцията.

98% от работите по газопровода, минаващ по дъното на Балтийско море, вече са приключени. Притесненията на Вашингтон са, че той ще увеличи зависимостта на Европа от руския природен газ и директно ще засегне Украйна, намалявайки транзитните такси, които страната получава в момента.

Засега няма яснота какво са се договорили двете страни, но според очакванията на наблюдатели в споразумението ще има предвидени инвестиции в енергийния сектор на Украйна. Сред приоритетите са енергийният преход на страната, подобряването на енергийната ефективност и на енергийната сигурност.

На този етап още се дискутира дали това да бъдат публични средства, или подкрепата за страната ще бъде оказана чрез насърчаване на частните инвестиции.

Междувременно един от съветниците на държавния секретар Антъни Блинкен - Дерек Чолет, пристигна на посещение в Киев, където ще обсъди стратегическото партньорство между САЩ и Украйна, съобщават от Държавния департамент на САЩ. Според Ройтерс една от задачите на Чолет е да гарантира, че украинските власти ще подкрепят готвеното споразумение с Германия.

Джо Байдън се отказа официално от санкциите, които САЩ наложи срещу проекта за пренос на природен газ по дъното на Балтийско море. Мотивът му беше, че тази политика разваля отношенията с Германия. Берлин е много силен поддръжник на газопровода, отчитайки факта, че Германия затваря въглищните си централи и се отказва от ядрената енергия.

Но "Северен поток 2" не е приет еднозначно в Европа. Много от държавите в ЕС са против газопровода, заставайки на позицията на САЩ - че той е заплаха за енергийната сигурност на общността.

Въпреки проблемите работата по газопровода продължава и той е на финалната права. Преди време в Москва заявиха, че ще опитат да довършат проекта преди септември, когато са новите парламентарни избори в Германия, за да се възползват от подкрепата на сегашните управляващи.

В "Газпром" демонстрират увереност, че тръбите ще бъдат въведени в експлоатация навреме и отказват да участват в търгове за разпределение на допълнителен капацитет, провеждани от Украйна през последните седмици.

По проект през "Северен поток 2" ще преминават 55 млрд. куб. метра природен газ годишно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:31 | 10.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още