fallback

Полша прекрати договор за доставка на втечнен газ от Тексас

Държавната PGNiG не се отказва от покупката на втечнен газ от САЩ, на който разчита да намали зависимостта ù от Русия

18:04 | 27.07.21 г. 4

Полската държавна компания PGNiG прекрати договор с американската Sempra за доставка на втечнен газ от Порт Артур, Тексас. Причината е забавянето на развитието на проекта, уточняват от компанията. 

PGNiG подписа споразумението за доставка на втечнен газ от съоръжението през 2018 година в опит да намали зависимостта си от руския природен газ. От тогава Варшава всъщност засилва сътрудничеството си с американски газови компании. В текстовете за доставка от Порт Артур беше предвидено покупката на около 2 млн. тона втечнен газ годишно, като първите доставки трябваше да започнат през 2023 г.

През май 2021 година обаче Sempra посочи, че ще вземе окончателното инвестиционно решение за проекта си през тази или през следващата година.

От компанията не се отказват от отношенията си със Sempra, става ясно още от съобщението. Паралелно е подписан и Меморандум за разбирателство, по силата на който има възможност тези 2 млн. тона да бъдат доставени от други проекти на Sempra на територията на Северна Америка. Американската компания разработва проекти в Хакбъри в Луизиана, както и в Баха Калифорния в Мексико.

От PGNiG коментират още, че си сътрудничат с други производители на втечнен газ, за да намалят въглеродния отпечатък на горивата, които предлагат.

В отделно съобщение от полската компания посочват, че са сключили договор за допълнителната покупка на 2 млн. тона втечнен газ годишно с Venture Global за срок от 20 години. Така PGNiG увеличава количествата, които купува от Venture Global и терминалите Калкасю Пас и Плакъмънс в Луизиана, до 5,5 млн. тона, или около 7,4 млрд. куб. метра газ годишно.

Двете компании договориха доставките през 2018 година и 2019 година. Очакванията са първите доставки да започнат в началото на 2023 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:35 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още