fallback

САЩ и ЕС може да санкционират руски банки при инвазия в Украйна

Обмисля се ограничаване на способността на Русия да конвертира рубли в долари, евро или британски лири

10:59 | 07.12.21 г. 7
Автор - снимка
Създател

Съединените американски щати и европейските им съюзници обмислят санкции, насочени срещу най-големите руски банки и възможността на страната да обменя рубли за долари и други чуждестранни валути, ако президентът Владимир Путин нахлуе в Украйна, предава Bloomberg, като се позовава на запознати източници.

Санкциите - включително срещу някои от най-големите руски банки и Руския фонд за преки инвестиции - са сред вариантите, които президентът Джо Байдън може да изложи при разговора си с Путин във вторник, твърдят запознати. САЩ могат също така да ограничат възможността на инвеститорите да купуват руски дълг на вторичния пазар, твърдят те.

Вариантите са описани от двама запознати, които са помолили да не бъдат назовавани, тъй като става дума за частни обсъждания. Най-драстичният вариант би бил да се забрани достъпът на Русия до системата за финансови разплащания Swift, но това би довело до хаос за обикновените граждани, така че официалните лица са по-склонни да засегнат способността на Русия да конвертира рубли в долари, евро или британски лири, казват източниците.

Разговорът между Байдън и Путин се случва в момент, в който напрежението се повишава заради предполагаем от американското разузнаване план за нахлуване в Украйна с до 175 000 войници през следващата година. Русия отрича плановете за война, но също така заяви, че САЩ и европейските държави трябва да намалят подкрепата си за Украйна, установявайки де факто „червени линии“, които включват забрана за присъединяване на бившата съветска република към НАТО.

Не е ясно колко подробности ще сподели Байдън с Путин за възможните санкции, които биха последвали евентуална инвазия, а повечето от действията биха зависели от съгласието на съюзниците.

В понеделник Байдън участва в разговор с лидерите на Франция, Германия, Обединеното кралство и Италия, в който те „обсъдиха общата си загриженост за руското военно струпване по границите на Украйна и все по-острата реторика на Русия“, се казва в изявление на Белия дом.

„Лидерите подчертаха подкрепата си за суверенитета и териториалната цялост на Украйна“, се казва в изявлението, което беше публикувано в понеделник вечерта.  

Като цяло мерките, които Байдън обмисля, са част от американските усилия да се отнеме част от лостовете, които Путин има върху Украйна и, в по-широк план, върху САЩ и европейските им съюзници. Руският лидер даде ясно да се разбере, че е готов да нахлуе в Украйна - неговите сили го направиха през 2014 г. - за да защити онова, което смята за жизненоважни интереси на националната сигурност, и показа готовност да се намесва в енергийните пазари, като заплаши да намали доставките за Европа.

„Причината, поради която Путин има толкова много лостове, е, че той очевидно е готов да плати цената“, казва пред Bloomberg Матю Роянски, директор на Kennan Institute към Wilson Center във Вашингтон, позовавайки се на минали действия на САЩ за санкциониране на Русия, които са имали малък ефект. „Но имаме много повече боеприпаси, има много неща, които можем да направим. Просто никой никога не е вярвал, че ще стигнем до тях“.

Разговорът на Байдън с Путин във вторник, който ще бъде четвъртият разговор между двамата, откакто американският президент встъпи в длъжност през януари, има за цел да осигури начин за намаляване на напрежението, което отново се покачи, след като по-ранното увеличаване на руските войски през пролетта за първи път породи опасения за война.

„Целта тук е да се сигнализира предварително за много действия, така че да не се налага да се предприемат, но да се гарантира, че заплахата е достоверна", казва Роянски.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:41 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още