fallback

Европа премахва ограниченията заради коронавируса, но дали не прибързва?

В края на месеца Великобритания се готви да премахне изискването за самоизолация след позитивен тест за коронавируса

16:48 | 11.02.22 г. 8

Много европейски държави премахват всички ограничения, наложени заради коронавируса, макар че много учени предупреждават, че все още е рано за тази стъпка, пише CNBC.

Швеция, Дания и Норвегия вече определят, че вирусът не представлява заплаха за обществото. Британският премиер Борис Джонсън анонсира, че ще премахне карантината дори за хората с положителен тест за коронавирус.

През изминалата седмица Швеция премахна изискванията за социална дистанция, зелени сертификати и ограниченията за събиране на хора на едно място. Безплатното тестване за коронавируса също беше премахнато. В съобщение от правителството отбелязват, че от всички мерки "ваксинацията е единственото важно оръжие в борбата срещу COVID-19".

73% от шведите са напълно ваксинирани, според данни на института "Джонс Хопкинс", коментира CNBC.

Не всички в Швеция са съгласни с отпадането на всички ограничения. Пред Ройтерс вирусологът Фредрик Елг, коментира, че страната трябва да бъде "малко по-търпелива" и да изчака още няколко седмици. "Можем да си позволим да продължим да тестваме", посочва той и допълва, че заболяването все още е заплаха за обществото.

Дания беше първата държава в ЕС, която премахна всички ограничения, свързани с коронавируса, от 1 февруари. Над 80% от хората в страната са напълно ваксинирани.

В Норвегия също премахнаха всички ограничения, но има препоръка за спазване на дистанция от 1 метър, а в случаите, когато това не е възможно - носене на маски. Въпреки че все още много хора са инфектирани, малко постъпват в болница, коментира премиерът на страната Йонас Гар Стьоре.

"Ваксините предлагат добра защита - това означава, че можем да премахнем голям брой от ограниченията, дори и заболеваемостта да расте рязко", допълва той.

Вероятно в края на февруари Великобритания ще премахне и самоизолацията на заразените от коронавируса. В момента болните от коронавируса трябва да останат вкъщи за 10 дни, като могат да сложат край на карантината, ако представят отрицателен тест на петия ден от заразяването си. В страната от края на януари маските вече не са задължителни.

Броят на заразените във Великобритания започна да намалява от пика в края на 2021 година, когато само за ден бяха регистрирани 270 хил. Но страната все още не се е преборила с отражението на т.нар. дълъг COVID - между 10 и 30% имат дългосрочни ефекти върху здравето си от болестта.

Във Великобритания 85% от хората над 12 години са напълно ваксинирани, като 2/3 от тях са и с бустерна доза.

На този етап учени във Великобритания не смятат за "приятна изненада" решението на Джонсън да премахне карантината за болните. Това е прекалено рано на фона на около 200 смъртни случая всеки ден. В Дания и Норвегия например броят на починалите от коронавируса е съответно 21 и 45 средно на ден в последния месец.

Но премиерът Борис Джонсън е подложен на силна критика, след като стана ясно, че много членове на правителството не спазват правилата, включително и се появиха клипове с партита по времето, когато британците бяха блокирани в къщите си. Затова и британските експерти се опасяват, че решението за отмяната на карантината е по-скоро политическо, отколкото базирано на научни доказателства.

Премахването на изолацията е рисково и ще бъде трудно да се прецени локалното разпространение на вируса, коментира Кристина Пейгъл, директор на изследователското звено в Лондонският университетски колеж. За нея идеята на правителството е, че всички ще преболедуват коронавируса на няколко пъти - сякаш е настинка, но всъщност става въпрос за по-сериозно заболяване.

Проучвания на общественото мнение също показват, че британците също не са готови самоизолацията да бъде отменена и смятат, че тя трябва да продължи още няколко месеца.

Генералният директор на Световната здравна организция (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейсус коментира, че все още в много региони на света има голям ръст на смъртните случаи заради коронавируса. Причината е много по-заразният омикрон вариант.

"Не призоваваме нито една държава да върне блокадите, но призоваваме всички държави да защитят хората, използвайки всеки инструмент, не само ваксините", каза той на 1 февруари.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:25 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още