fallback

ЕС обмисля премахването на мита и квоти за вноса на украински стоки

Украинската икономика ще се срине с 40% заради войната с Русия, прогнозира Световната банка

13:09 | 27.04.22 г.

Европейският съюз обмисля премахването на всички мита и квоти за внос на украински стоки като мярка за подкрепа на икономиката на страната по време на войната и след това, пише Bloomberg, позовавайки се на свои източници. Подобен анонс може да бъде направен до края на седмицата.

Очакванията са, че ЕС ще премахне и митата за внос на стомана и селскостопански стоки, които не влизат в търговското споразумение между общността и Украйна, подписано през 2016 година. Споразумението премахна голяма част от търговските бариери между двете страни, но запази и някои квоти и мита, за да бъде защитена европейската икономика. Сега се обсъжда временно премахване на тези мерки, за да бъде подкрепена разтърсената от военните действия украинска икономика.

На този етап няма официално потвърждение на информацията, посочва още Bloomberg.

Всяко подобно предложение трябва да получи одобрението от всички 27 държави в ЕС и от Европейския парламент, припомня още агенцията. Преди дни Великобритания съобщи, че ще въведе нулеви мита за всички украински стоки.

През 2019 година ЕС е основният търговски партньор на Украйна, сочат данните на европейската статистика. През тази година търговските отношения достигат обем от 43,3 млрд. евро, като износът на Украйна към страните от ЕС се изчислява на малко над 19 млрд. евро. По данни на украинската централна банка износът към ЕС през 2021 година надхвърля 22 млрд. евро. 

украйна

Източник: Bloomberg

Основният износ на Украйна към общността са желязо, стомана и селскостопански стоки.

Според прогнози на Световната банка украинската икономика ще се срине с 40% заради войната с Русия. Търговските потоци са на практика спрени, тъй като руската армия блокира пристанищата на Украйна в Азовско и Черно море.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:22 | 11.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още