fallback

Сърбия има нужда от спешни мерки, за да предотврати дългова криза

Страната трябва да повиши ДДС от 18% на 22%, за да понижи бюджетния си дефицит, който в края на годината се очаква да достигне 6,2%

21:45 | 30.05.12 г. 1

Сърбия, която се намира в период на дълги следизборни политически пазарлъци, има нужда от спешни мерки за намаляване на разходите, за да избегне сериозна дългова криза, съобщи независимият икономически Фискален съвет на страната, съобщава ДПА.

"Фискалният съвет препоръчва взимането на спешни мерки като увеличаване на данъците и замразяване на заплатите и пенсиите", съобщиха от организацията.

Съветът препоръчва още увеличаване на данъка добавена стойност (ДДС) от 18% на 22% и намаляване на субсидиите.

Тричленният фискален съвет е независим орган, който бе създаден от парламента през 2011 г., за да оценява икономическата политика на правителството.

Парламентарните избори в Сърбия на 6 май приключиха с неубедителни резултати, което може да доведе до дълъг период на политически полемики преди да бъде формирано ново коалиционно правителство, което да обмисли мерките.

Държавният дълг на Сърбия надхвърли допустимото от закона ниво от 45% от брутния вътрешен продукт (БВП) в края на 2011 г. и сега е 50% и най-вероятно ще продължава да расте.

Тенденцията се задълбочи от отслабването на сръбския динар в сравнение с водещите валути.

Ако не бъдат взети спешни мерки, бюджетният дефицит на страната ще достигне 6,2% от БВП до края на 2012 г., а държавният дълг ще достигне до 55%, заявиха от съвета.

Сърбия трябва да намали дефицита си от сегашните 6,2% от БВП на 3% през 2013 г.

Фискалният съвет посочи, че препоръчваните мерки не са толкова строги в сравнение с тези, които са приложени в някои други държави в региона като Румъния.

Международният валутен фонд (МВФ) преустанови стенд бай заем за Сърбия през януари заради опасения, че Белград не се придържа към договорените разходи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:17 | 10.09.22 г.
fallback