fallback

Московската фондова борса нарасна с 33% от дъното през март

Руският капиталов пазар е третият най-добре представящ се в света за последните три месеца

17:01 | 26.06.14 г. 6

В средата на март, след като наложи санкции на Русия по повод кризата в Украйна, Белият дом направи смели прогнози за развитието на фондовия пазар.

"Aко бях на ваше място, не бих инвестирал в руски акции в момента", пошегува се прессекретарят Джей Карни, "освен ако не скъсите".

Три месеца по-късно именно тези коментира изглеждат като шега, пише Financial Times. Руските пазари поеха рязко нагоре, като много от сините чипове в страната излязоха на плюс от началото на годината.

Въпреки тежките боеве в Източна Украйна пазарът приветства теоретичното прекратяване на огъня между Киев и бунтовниците, както и продължаващите разговори между руския президент Владимир Путин и украинския му колега Петро Порошенко.

През последните три месеца руският бенчмарк MICEX постигна третия най-добър резултат в целия свят, повишавайки се с 33 на сто от най-ниското си ниво от средата на март. Само от вторник насам, когато Путин призова Горната камара на парламента на Русия да отмени мандата за изпращане на войски в Украйна, индексът добави 3,8 на сто.

Въпреки че САЩ и Европейския съюз (ЕС) едновременно предупредиха за възможно разширяване на санкциите срещу Русия, инвеститорите пренебрегнаха заплахата.

Сред най-добре представящите се компоненти на индекса бяха тези, които се смятат за най-застрашени от евентуалните нови санкции. Газовата група Новатек разшири капитализацията си с 37 на сто, въпреки че през март Министерството на финансите на САЩ наложи санкция на акционера в дружеството Генадий Тимченко.

Акциите на Роснефт пък поскъпнаха със 17 на сто, след като главният изпълнителен директор Игор Сечин бе санкциониран през април. По този начин дружеството вече излезе на плюс за 2014 г.

Капитализацията на държавния кредитор VTB се увеличи с близо 40 на сто след тригодишното дъно през март, въпреки че банката също се възприема като потенциална мишена на американските санкции.

Списъкът с други руски държавни компании, които се представя добре, включва най-големият кредитор в Русия Сбербанк, чиито книжа поскъпнаха с 23 на сто от отчетения през март минимум, както и Газпром, чиято капитализация се разширява с 30 на сто от март насам.

Брокери на местния пазар коментират, че не всички купувачи на Московската борса са разчитали само на късмет. На сутринта на 7 май, например, BCS Financial Group отбеляза, че много от местните инвеститори внезапно са разширили дългите си позиции, обръщайки няколкомесечната низходяща тенденция.

Няколко часа по-късно Владимир Путин неочаквано изрази подкрепата си за предстоящите президентски избори в Украйна и се опита да се дистанцира от проруски настроените сепаратисти в Украйна. Бенчмаркът MICEX приключи деня c ръст от 5 на сто.

Игор Сечин похарчи около 30 млн. долара за акции на Роснефт в дните след първия кръг от санкции. Към днешна дата компанията добавя 10 на сто към пазарната си капитализация от началото на годината.

"Бизнесмените трябва да се опитат да се възползват от всяка ситуация", посочи впоследствие той.

Леонид Микелсън, главен изпълнителен директор на Новатек, също закупи акции на няколко пъти през март и април, в съответствие с регулаторните режими.

Пазарният отскок на Русия съвпадна с по-широкото възстановяване на развиващите се пазари. Изготвяният от MSCI индекс за развиващия се свят се покачи с близо 14 на сто от март насам.

"Русия се движи в синхрон със световните нововъзникващи пазарни потоци", посочи Стивън Дашевски, основател на фонда Dashevsky & Partners. По думите му разширението на финансовите потоци към развиващите се пазари са били "спасителен" момент за Русия.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:50 | 10.09.22 г.
fallback