fallback

Кьоре: ЕЦБ не може да се съгласи на преструктуриране на гръцкия дълг

Мандатът на ЕЦБ й забранява да финансира европейските държави, както би се получило при такава операция

11:12 | 26.01.15 г. 7
Автор - снимка
Създател

Невъзможно е Европейската централна банка (ЕЦБ) да приеме преструктуриране на дълга по гръцките държавни облигации, които банката притежава. Това предупреди днес членът на управителния съвет на ЕЦБ Беноа Кьоре, цитиран от Ройтерс.

Той направи този коментар след новината за идването на власт в Атина на лявата радикална партия СИРИЗА.

„Абсолютно ясно е, че ние не можем да приемем каквото и да било намаляване на дълга, което би засегнало гръцките книжа, които се държат от ЕЦБ. Това е невъзможно по юридически причини", посочи Кьоре в интервю за германския икономически вестник Handelsblatt.

Мандатът на ЕЦБ й забранява да финансира европейските държави, както би се получило при такава операция, отбелязва Ройтерс.

Що се отнася до другите книжа, които са в обращение, "не ЕЦБ решава дали Гърция се нуждае от намаляване на дълга", поясни Кьоре, изпращайки топката в полето на европейските политици.

„Това е политическо решение. Но е абсолютно ясно, че ние не можем да се съгласим с намаляване на дълга, свързано с гръцките облигации, които държи ЕЦБ. Това е невъзможно поради правни причини", заяви членът на борда на ЕЦБ.

Програма на ЕЦБ за закупуване на държавни облигации ще "насърчи краткосрочния растеж и пазара на труда и ще ни помогне да постигнем целта за ценова стабилност", каза още Кьоре. „Но има спешна нужда европейските правителства да извършат структурните реформи и да консолидират публичните бюджети, за да се създаде дългосрочен устойчив ръст“, добави още той.

Гърците отредиха вчера историческа победа на радикалната лява партия Сириза. Нейният лидер Алексис Ципрас иска да договори с Европа намаляване на огромния дълг на страната (175% от брутния вътрешен продукт), заявявайки в същото време, че е "готов да сътрудничи и да преговаря (...) за справедливо, надеждно и благоприятно решение за всички".

В момента ЕЦБ държи гръцки дългови книжа за 27,7 млрд. евро, по които може да се преговаря, или близо 42 на сто от общата сума. 

На 20 юли изтича падежът на две емисии гръцки облигации за близо 3,5 милиарда евро, а през август - на други две за 3,2 милиарда евро.

Победата на СИРИЗА вече породи множество коментари у политическите лидери на Стария континент.

Британският премиер Дейвид Камерън предупреди, че изходът от изборите ще увеличи икономическата нестабилност в Европа. Френският президент Франсоа Оланд – противник на строгата политика за икономии, се изказа за тясно сътрудничество с Гърция, за да се гарантира растежът и стабилността на еврозоната.

Коментари има и в Германия. Волфганг Бозбах от управляващия Християн-демократически съюз твърди пред Neue Osnabrücker Zeitung, че "неспазването на договорите не трябва да се поощрява". „Това би било напълно погрешен сигнал към други страни, изпитващи криза, които ще може да очакват същото отношение". 

Председателят на фракцията на Зелените Антон Хофрайтер обаче се изказа в полза на „намаляване на дълга в замяна на социални и икономически реформи“.

Представителите на Левицата Катя Кипинг и Бернд Риксингер заявиха от своя страна, че победата на СИРИЗА означава надежда за ново начало за Европа. Значително повлияната от федералното правителство спасителна политика на Тройката се е провалила, твърдят те.

Новата политическа ситуация в Гърция ще бъде обсъждана на днешното заседание на финансовите министри от еврозоната, към които утре ще се присъединят и техните колеги от останалите страни от ЕС.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:08 | 13.09.22 г.
fallback