fallback

Има ли Варуфакис апетит към премиерското място в Гърция?

Шойбле искаше да направи ритуално жертвоприношение на Гърция, критикува отново бившият гръцки финансов министър

15:26 | 15.07.15 г. 6
Автор - снимка
Създател

Бившият финансов министър на Гърция Янис Варуфакис може би има апетити към премиерското място в Гърция. Поне това твърди кореспондентът на Financial Times в страната Питър Шпигел, който следи политическата обстановка в Атина отблизо и обикновено е добре информиран за случващото се.

Самият Варуфакис твърди, че все още не е решил как да гласува в парламента относно предложенията за реформи и бюджетни съкращения, но с речта си в Народното събрание, посрещната с много бурни реакции, той намеква, че ще гласува против. „Дали няма да се изправи срещу бившия си шеф? Дали това няма да е кандидат за негов заместник при евентуални нови избори“, пита Шпигел.

So coming out against his former boss? Could he be a candidate to replace him if new elections? https://t.co/YGnKiuioYN

— Peter Spiegel (@SpiegelPeter) July 15, 2015

Евентуален негативен вот на Варуфакис няма да е особено голяма изненада, след като още като финансов министър той заяви пред Bloomberg, че „предпочита да си отсече ръката“, отколкото да подпише споразумение с кредиторите, което не предвижда преструктуриране на дълговете на страната.

В телевизионно интервю във вторник вечер Ципрас коментира своя бивш министър с думите, че „един перфектен икономист не значи, че той е и перфектен политик“. 

Междувременно Варуфакис отново отправя сериозни тежки обвинения срещу Германия и нейния финансов министър Волфганг Шойбле. В собствен обзор за изминалите шест месеца за германския седмичник Die Zeit той разкритикува подхода на Шойбле при решаването на дълговата криза и разкритикува институции като Еврогрупата и Европейската централна банка.

Шойбле, заедно с други политици от Еврогрупата, е „затегнал контролирано" социалната криза в една държава член на ЕС и еврозоната, за да наложи плана си за реорганизация на еврозоната. „Изборите не могат да променят нищо". С тези думи, поне така твърди Варуфакис, го е приветствал Шойбле при първата му поява в еврогрупата.

Един предизвикан от Шойбле Grexit е трябвало да даде „зелена светлина“ за преустройстото на Европа, пише Варуфакис. Гърция е трябвало да бъде принудена да напусне еврозоната с цел "да се дисциплинират държавите членки, които се противопоставят на собствения му специален план за преструктуриране на еврозоната". Това е щяло да бъде "ритуално жертвоприношение на държава членка".

„Контролираната ескалация на многогодишното гръцко страдание, която се изостри от затворените банки", е трябвало да бъде предвестник за новата еврозона. Планираната реконструкция на Шойбле цели според Варуфакис, наред с другото, да определи новия "председател на надзора" за страните от еврозоната, който да има правото на вето върху националните бюджети.

Това обаче противоречало на „основните принципи на западната либерална демокрация", пише още Варуфакис.

„Последователността, с която Шойбле се застъпва за един политически съюз, което е в противоречие с основните принципи на демократичните федерации, е впечатляваща", пише Варуфакис и подканя читателите сами за себе си да решат дали планът „Шойбле“ съответства на "мечтата им за демократична Европа".

Развитието на ситуацията в южната ни съседка можете да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:59 | 12.09.22 г.
fallback