fallback

Новотни: Пазарната волатилност е заради развиващите се държави

Разпродажбите са били задвижвани преди всичко от държавни фондове, смята гуверньорът на Централната банка на Австрия

11:35 | 17.02.16 г. 2
Автор - снимка
Създател

Волатилността на финансовите пазари през изминалите седмици се дължи в голяма степен на развиващите се държави, смята членът на Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) и гуверньор на Централната банка на Австрия Евалд Новотни.

„Според мен в голяма степен безпокойството бе насърчено от състоянието на развиващите се пазари“, казва Новотни в интервю за швейцарския специализиран финансов портал Cash.ch.

По думите му ситуацията в Бразилия, Русия и Китай води не само до общо помрачаване на икономическите перспективи, но и за това много инвеститори в развиващите се пазари да продават акции. 

Според него разпродажбите са били задвижвани преди всичко от държавни фондове. „Това имаше значително въздействие върху пазарите на акции".

Новотни показва и притеснение за потенциално високите очаквания към срещата на Европейската централна банка (ЕЦБ) през март. 

Централният банкер също така подчерта важността на поддържането на ликвидността на банките, които потенциално биха могли да бъдат по-предпазливи в кредитирането.

“Това подчертава също, че мерките на Европейската централна банка в тази фаза са от особена важност. Защото ЕЦБ е определен гарант за това, че най-малкото за банките в  еврозоната е възможно да се гарантира ликвидност", каза Новотни. На въпрос за това дали очакванията към ЕЦБ не са твърде високи, Новотни заяви, че “има опасения, че очакванията може да се развият отново в тази посока". Това засега не е така, а дискусиите били относително сериозни, поясни той.

“Но все още има време до март. Затова смятам, че е важно да се уточни, че не искаме да се изгубим в празно бърборене и решения, които от институционално и техническо ниво не са изпълними", каза той.

След заседанието на Управителния съвет през декември пазарите бяха разочаровани от приетите тогава мерки от централната банка. За срещата през март президентът на ЕЦБ Марио Драги намеква за възможно допълнително разхлабване на паричната политика. “Ако ниската привнесена инфлация или неотдавнашната криза на финансовите пазари доведат до рискове за ценовата стабилност, Съветът на ЕЦБ ще действа без колебание”, каза той в понеделник по време на тримесечното си изслушване пред Комисията по въпросите на икономическата и паричната политика в Европарламента в Брюксел.

Следващото заседание на ЕЦБ е на 10 март, а ръстът на потребителските цени е далеч под целевото ниво от 2%. Освен това разпродажбите на фондовите пазари, при това предимно на акции на банки, заплашват да попречат на крехкото възстановяване в кредитирането, посочва Bloomberg. 

Макар че безработицата в еврозоната през декември се е понижила до най-ниското си ниво от четири години насам, компаниите в сферата на производството и услугите в региона са намалили цените си през януари с най-бързия темп от почти година. Това подчертава опасенията, че слабата инфлация вече е вкоренена в икономиката.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:09 | 14.09.22 г.
fallback