fallback

Калфин: Санкциите срещу Москва няма да върнат Крим на Украйна

Киев и международната общност няма как да признаят анексирането

10:07 | 19.03.19 г. 2

За пет години Русия направи всичко възможно да приобщи Крим към своята територия - включително със строежа на моста през Керченския пролив, чрез инвестиции, чрез показност. За нея въпросът може и да е приключил, но Украйна и международната общност няма как да признаят анексирането. Санкциите срещу Москва обаче не са начинът Крим да се върне на Украйна. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria бившият вицепремиер Ивайло Калфин.

„Международната общност наложи санкции върху определени лица в Русия, върху операциите на някои руски банки в чужбина и върху специфични сектори за страната. Москва наложи обратни санкции с ограничения на вноса на някои продукти. Икономиката обаче се адаптира към тези наказателни мерки“, каза той в предаването „Бизнес старт“ с водещ Живка Попатанасова. 

Според Калфин въпросът с анексирането на Крим няма да намери решението си скоро.

„Има стратегически и военни причини Крим да бъде анексиран към Русия, те също трябва да бъдат отчетени“.

„Украинското общество е много разделено. То е объркано от своите лидери и това беше факт още при гласуването на отношенията с ЕС, откъдето започна целият конфликт... Украйна не трябва да бъде разкъсвана между Русия и блока“, каза Калфин.

„Анексирането на Крим доведе до разделение и война между братски народи с 13 хил. жертви“, зави Чавдар Стефанов, бивш кореспондент на БНР в Москва, в предаването "Светът е бизнес" с водещ Николай Кръстев.

След този акт Русия окончателно загуби отношенията си с Украйна, обясни Стефанов.

„Цялото ръководство на Русия с президента Владимир Путин лъжеше най-откровено световната общественост. Първо нахлуха чужди войски без опознавателни знаци, като след време Москва призна за тях“, коментира той.

Репресии или терор срещу украинци или руснаци не е имало в Украйна преди 2014 г., заяви Стефанов.

"След 2014 г. патриотичният възторг в Русия мина всякакви граници и рейтингът на Путин се покачи рязко. В момента руснаците отхвърлят пенсионната реформа, а рейтингът на Путин се понижи“, отбеляза журналистът.

"Нито един от големите руски мобилни оператори не иска да отиде в Крим заради санкциите. Санкциите удрят руския народ и населението в Крим доста тежко. Търговията е ограничена, а цените са се повишили. Туристическият поток в Крим намалява“, посочи той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:44 | 11.09.22 г.
fallback