В рамките на конфликта между Украйна и Русия властите в Москва и Киев започнаха най-голямата размяна на политически затворници от години. Това съобщиха руските агенции и украинската телевизия в събота. В Москва на летище „Внуково“ излетя украински самолет със затворници, в Киев на летището в „Бориспол“ - руски самолет със затворници. Преди това и самият президент на Русия Владимир Путин обяви „основен и забележителен“ обмен, насочен към подобряване на отношенията между двете страни. От всяка страна ще бъдат разменени по 35 затворници. Официално обаче поне засега броят не е потвърден.
Сред тях бяха и 24-те украински моряци, които бяха задържани в Русия от ноември миналата година, заяви адвокатът им Николай Полосов пред руската държавна агенция ТАСС. „Размяната е започнала“, каза той. Два автобуса с мъже са напуснали сутринта затвора „Лефортово“ в Москва. Държавната телевизия излъчва пътуването им до летище „Внуково-2“. Там те са се качили на украински правителствен самолет.
И в Украйна арестанти бяха транспортирани до летището в Бориспол, поясняват медиите в Киев. Преди това украинският президент Владимир Зеленски одобри няколко задържани за размяната. Международният морски трибунал в Хамбург вече поиска освобождаването на моряците през май. В списъка за размяна е и украинският режисьор Олег Сенцов, който е в затвора от пет години. В Киев го чакат близките му.
Президентът Путин нарече обмена „конкретна хуманитарна акция“. „Това би било добра стъпка напред към нормализиране на отношенията", поясни Путин в четвъртък в рамките на Икономически форум в Далечния Изток. За размяната на затворници се спекулираше отдавна, припомня DPA.
Изненадващото освобождаване на бивш боец от сепаратистката зона на Донбас вероятно също има връзка с планираната размяна на затворници. Съд в Киев освободи 58-годишния мъж в четвъртък. Бившият командир на отряд за противовъздушна отбрана на проруските бунтовници трябва да бъде ключов свидетел по делото на MH17 през юли 2014 г. в района на Донбас. Тогава всички 298 пътници на борда на самолета от Малайзия бяха убити.
Международен екип от следователи, воден от холандската прокуратура, подозира Русия, че е вкарала противовъздушната система „Бук“ в зоната на бунтовниците. Предполага се, че с нея е бил свален самолетът. По-рано през годината 40 евродепутати апелираха към президента Зеленски да не предава заподозрения на Русия. Той не е предаден на Москва, а е пуснат под гаранция, но разследващите в Холандия се опасяват, че мъжът вече няма да бъде на разположение като свидетел.


Времето във Варна на 22 август 2026
Честваме паметта на свети мъченик Агатоник и на другите християни с него
Отбелязваме 149 години от Шипченската епопея
Черно море постигна първа победа за сезона
Тръмп иска възобновяване на диалога с Ким Чен-ун. Какви са целите му?
Продажбите свалиха златните запаси на Русия до най-ниското ниво от 2020 г.
Биткойн приближава $80 000 след най-голямото седмично рали от три години
Търговските преговори между САЩ и Канада се провалиха
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
Мегън Маркъл се завръща към актьорството
Бури и проливни дъждове причиниха щети в Германия
Помирението е далеч: Хари се връща в родината, ни вопъл от Уилям
След атаката с меч в шведско училище: най-малко един загинал и трима ранени