fallback

Чехия ще изгражда нов реактор в АЕЦ „Дуковани“ за около 6 млрд. долара до 2036 г.

Доставчикът трябва да бъде избран до края на 2022 г., а строителството ще започне през 2029 г., заяви чешкият премиер Андрей Бабиш

16:29 | 14.11.19 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Чехия планира да изгради нов ядрен блок в АЕЦ „Дуковани“ до 2036 г., заяви в сряда премиерът на страната Андрей Бабиш, цитиран от Euro.cz.

Той добави, че доставчикът трябва да бъде избран до края на 2022 г., а строителството ще започне през 2029 г.

„Енергийната сигурност е приоритет за нас. Всичко това е свързано с тенденцията в Европа - изменението на климата и емисиите “, посочи Бабиш пред журналисти. 

Той определи Франция като модел за подражание, където ядрената енергия съставлява 75% от енергийния микс на страната срещу 30% в Чехия.

„Франция е лидер в инициативата за намаляване до нула на емисиите на въглероден диоксид до 2050 г. и разбирам защо е така“, добави чешкият премиер.

По неговите думи ядрената енергия е чиста, без наличието на емисии парникови газове. Бабиш изтъкна стремежа на Чехия за постигане на 40-процентен дял на ядрената енергия от националния енергиен микс до 2040 г.

Държавното дружество CEZ управлява и двете ядрени електроцентрали в страната – АЕЦ „Дуковани“ и АЕЦ „Темелин“.

Миналата година двете централи са произвели почти 30 тераватчаса електроенергия, спрямо 28,3 тераватчаса през 2017 г., което представлява половината от електроенергийната продукция на CEZ.

Министърът на промишлеността и търговията Карел Хавличек заяви, че новите ядрени единици са незаменими заради процеса на декарбонизация, който ще превърне Чехия нетен износител на чиста енергия тъй като тя вече започна да извежда от експлоатация своите въглищни централи.

„Енергийният часовник тиктака за нас. Няма време за губене; трябва да изградим нови ресурси “, посочи Хавличек, като подчерта важността на възобновяемите източници. „Нашата амбиция е енергиен сектор без емисии. Трябва да постигнем 80 процента от това до 2050 г. “, добави още той.

Даниел Бенеш, главен изпълнителен директор и председател на CEZ, заяви, че очаква пет оферти за новото ядрено звено, което ще струва между 140 и 160 млрд. крони (6-6,9 млрд. долара).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:23 | 14.09.22 г.
fallback