fallback

Златото е новата мания на националистическите лидери в Източна Европа

Треската за злато в региона следва стъпките на Русия и Китай за диверсифициране на резервите

11:11 | 29.11.19 г. 9

Снимка: Архив Ройтерс

Златото е всичко, за което националистическите лидери в Източна Европа могат да говорят през последно време. Тази седмица полското правителство се похвали с икономическата си мощ, след като финализира репатрирането на сто тона от благородния метал. В Унгария премиерът Виктор Орбан, който е противник на имиграцията, укрепва притежанията на актива-убежище, за да засили сигурността на резервите си.

Треската за злато отразява стъпките на Русия и Китай за диверсифициране на резервите, надвишаващи 3 трлн. долара, от американската валута на фона на растящото геополитическо напрежение със САЩ. Мотивите в бившето комунистическо крило в Европа са различни.

Да вземем последния пример. Бившия словашки премиер Роберт Фицо, който се връща на власт с гръм и трясък, призовава парламента да задължи централната банка да прибере в страната запаси от злато, съхранявани във Великобритания.

Причината? Понякога международните ви партньори може да ви предадат, казва Фицо, като дава за пример договора от 1938 г. между Франция, Великобритания, Италия и Германия, позволяващ на Адолф Хитлер да анексира част от Чехословакия, или в по-ново време – отказът на Английската централна банка да върне златните резерви на Венецуела заради политически различия.

„Едва ли можете да се доверите дори на най-близките си съюзници след Мюнхенското споразумение. Гарантирам, че ако нещо се случи, няма да видим и един грам от това злато. Да го направим колкото се може по-скоро“, каза Фицо пред репортери.

Словашкият премиер направи изявлението въпреки факта, че Великобритания е един от най-близките съюзници на Словакия след рухването на съветската империя, като улесни пътя й към Европейския съюз и НАТО. Фицо заяви, че Brexit и рискът от световна икономическа криза поставя словашките запаси от злато във Великобритания в опасно положение.

Полска мощ

Златото, което Полша върна, също дойде от Великобритания, въпреки че гуверньорът на Полската централна банка Адам Глапински не постави под съмнение надеждността на Великобритания.

Той посочи вместо това, че искал да демонстрира силата на 586-милиардната икономика на страната му, която е най-голямата в Източна Европа. Полша удвои златните си резерви през последните две години и сега има най-големите запаси в региона.

Унгария обаче също е активен купувач. Златните й резерви са нараснали десетократно миналата година, засилвайки апетита и на съседните й страни към метала.

Твърдолинейният лидер на Сърбия Александър Вучич си взе бележки и нареди на централната банка да увеличи резервите, което доведе до закупуването на девет тона през октомври. Вучич заяви миналата седмица, че страната му трябва да купи още злато, защото „виждаме в каква посока върви кризата в света“.

Румъния също опитва да премести част от златните се резерви от Великобритания, но плановете бяха замразени след свалянето на правителството през октомври.

За лидерите, които доминират в Източна Европа, основната полза вероятно е посланието към избирателите, което отправят стабилните резерви от благородния метал.

„Златото е символ. Когато държавите го купуват, хората навсякъде виждат в това знак за икономически суверенитет“, казва Вук Вукович, политически икономист в Загреб.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:20 | 13.09.22 г.
fallback