fallback

Говоренето за предсрочно пенсиониране на Путин е преждевременно

Президентът на Русия си гарантира безопасно преминаване към цивилния живот с правна защита и доживотно управление едновременно

16:11 | 23.11.20 г. 6
Автор - снимка
Редактор

Бъдещите перспективи пред всеки силен лидер често се свеждат до два избора: гарантирано безопасно преминаване към цивилния живот с правна защита или доживотно управление. Владимир Путин, който ще отбележи 21 години начело на Русия през януари, създаде ситуация, в която има шанс да постигне и двете, пише FT.

Постоянните слухове за оттеглянето на президента на Русия от Кремъл се засилват тази седмица, след като парламентът на страната прие закон, който гарантира имунитет от разследване или наказателно преследване на бивши президенти и техните семейства.

Спекулациите дали ходът сигнализира за предсрочно пенсиониране на Путин пренебрегва друг закон, също приет тази година, който позволява на президента да управлява още 12 години, след като този мандат - неговият четвърти, приключи през 2024 г.

Татяна Становая, руски политически анализатор, смята, че макар да е естествено Владимир Путин да търси комфорта на правната защита в случай на прекратяване на мандата му, няма връзка между новото законодателство и възможния му план за пенсиониране. "Това, което можем да кажем сега, е, че той прави всичко, за да не разберем кога ще подаде оставка", допълва тя.

Руският лидер обича да дава едни и същи отговорности на двама души на две различни работни места. Той често делегира задачи на конкурентни министерства или агенции. Такъв подход му дава гъвкавост и възможности, в случай че индивиди или инициативи се провалят, като същевременно гарантира, че подчинените са фокусирани повече върху борбата помежду си, отколкото върху заговорите срещу него.

Двата закона, които го защитават извън Кремъл и му позволяват да остане в него, отговарят на този подход. В момента използването на втория лост изглежда по-вероятно от първия, според анализатори.

Да се прогнозира кога Владимир Путин ще се оттегли или на кого може да прехвърли властта е загуба на време. Неговите поддръжници отхвърлят вероятността да има дискусията и критиците му грешат твърде много, за да продължат да гадаят.

Миналия месец, когато Путин беше попитан за възможността да управлява на практика до безкрайност, той коментира, че президентството му определено трябва да приключи един ден и че той е наясно с това. „Що се отнася до това, което ще се случи през 2024 г. или по-късно, ще видим кога ще му дойде времето. Сега всички просто трябва да работим усилено, всеки на своето място“, допълни той.

Руският президент знае как да управлява президентските преходи. Когато Борис Елцин, първият руски президент, се опита да се оттегли, изборът му на Владимир Путин за наследник отчасти се основаваше на обещанието, че той и семейството му ще бъдат защитени. Путин уважи този залог.

След това, когато завърши втория си мандат през 2008 г., той повери Кремъл на Дмитрий Медведев, неговият надежден довереник. Както беше договорено, Медведев му върна властта през 2012 г. По-голямата част от 110-те млн. регистрирани гласоподаватели в Русия потвърдиха политическата маневра.

На въпрос на FT миналата година дали ще избере следващия президент, Путин отговори: „Разбира се, настоящият лидер винаги подкрепя някого и тази подкрепа може да бъде съществена, ако подкрепеният има уважението и доверието на хората“.

Всъщност, като президент, който натрупа почти пълна политическа власт и след това пренаписа правилата, за да отговаря на плановете му, той е наясно, че всеки наследник може да направи същото.

„Той можеше да намери наследник и преди, може и днес и е наясно, че никога не може да бъде сигурен дали това няма да е грешка“, посочва Станова. „Човек никога не може да бъде защитен от избора си", смята тя.

Докато Путин не намери начин да реши това, говоренето за преход е преждевременно..

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:25 | 10.09.22 г.
fallback