fallback

Можем ли да вярваме на руската ваксина срещу коронавирус?

Русия не е представяла данни за изпитанията на своята ваксина и за нейните показатели може да се съди само от медийни публикации

16:21 | 10.01.21 г. 27

Когато става въпрос за ваксини срещу коронавируса, вниманието ни е фокусирано на Запад, пише в коментар Bloomberg. Но подобни разработки правят и други държави, а една от водещите всъщност е Русия и нейната "Спутник V". Разработена от Гамалейския институт, руската ваксина вече се поставя и производителите изпълняват договори за доставки. Но можем ли да ѝ вярваме?

Досега Русия не е предоставяла данни за изпитанията във фаза 3 на ваксината и за нейните показатели на този етап може да се съди основно по публикации в медиите. По същия начин се правят анализите и на китайската разработка на Sinovac Biotech.

На този етап се знае единствено, че руските власти са одобрили използването на "Спутник V" като ефективна и безопасна, но няма начин за независима проверка на тези резултати.

Какво е известно?

Според публикациите ваксината е тествана във фаза 3 на малко над 22 хил. души. Случаите на заразяване сред ваксинираните е по-ниско от това на одобрените вече в Европа Pfizer/BioNTech и Moderna. Според оценките ефективността на руската ваксина надхвърля 90%. Няма и регистрирани случаи на тежки реакции против ваксината, но няма и дефиниция какво разбират руските власти под "тежки реакции".

"Спутник V" е разработена на базата на иновативна технология, използвана и от AstraZeneca в партньорство с Оксфордския университет за своята ваксина срещу коронавируса - използват се аденовирусни вектори. Тя също се поставя на две дози.

За разлика от ваксината на AstraZeneca двете дози на "Спутник V" съдържат различни аденовируси. Това не позволява имунният отговор от първата доза да доведе до неефективна втора доза.

Именно по този въпрос двете разработващи компании работят заедно след обявеното споразумение за сътрудничество в началото на декември 2020 година.

Дотук изглежда, че руската ваксина е също толкова ефективна, колкото и разработките на западните лаборатории. Но липсват официалните данни от проучванията на "Спутник V".

Трудно може да се оцени и докъде са стигнали в работата си китайските учени. За тяхната ваксина CoronaVac, разработена от Sinovac, също липсват официални данни от изпитванията на фаза 3, макар че те се извършват в Турция, Бразилия и Индонезия. За резултатите може да се съди само от медийни публикации и според тях ефективността ѝ варира от 50% до 90%. В Бразилия медиите съобщават, че ефективността на китайската ваксина е 78%.

Тази неяснота води до липса на доверие в разработката, посочват Bloomberg. Няма информация и на каква технология стъпва ваксината на Sinovac. Вероятно тя използва умъртвен вирус, което може и да има предимството на имунен отговор и срещу други части от коронавируса, а не само за части от протеина.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:03 | 13.09.22 г.
fallback