fallback

Турция иска да обърне нова страница в отношенията си с ЕС

Ердоган очаква либерализация на визовия режим за турски граждани през 2021 г. и ново споразумение за мигрантите

10:50 | 11.01.21 г. 4

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган е провел през уикенда видеоконферентен разговор с председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен, става ясно от съобщение от администрацията на Ердоган. В него той посочва, че иска да "обърне нова страница в отношенията си с ЕС през новата година".

В съобщението е записано, че заради "капризите на някои членове на ЕС" и проблемите, създадени от тях, 2020 година е била трудна в отношенията между двете страни.

Ердоган очаква нова договорка за миграцията с ЕС, показват анализите на европейското издание Politico по отношение на публикуваното съобщение. През 2016 година ЕС и Турция се разбраха да не бъдат допускани нелегални мигранти, пресичащи Средиземно море и акостиращи на гръцките острови.

Споразумението обаче изтече миналата година и общността изплати очакваните от Анкара 6 млрд. евро, с които да бъдат подкрепени над 3 млн. мигранти, които се намират в Турция.

Това споразумение беше обвързано с исканията на Турция за либерализация на визовия режим, която така и не се случи. Сега Ердоган посочва, че през тази година трябва да бъдат направени промени в Митническия съюз на ЕС и да бъде премахнат визовият режим за турски граждани, както и да бъдат направени стъпки за продължаване на преговорите за турското членство в ЕС.

Като цяло турският президент е коментирал с Урсула фон дер Лайен, че трябва да бъде възстановено доверието между двете страни.

През 2020 година напрежението между общността и кандидатът за членство Турция ескалираха, припомня още Politico. Нееднократно Гърция и Кипър се оплакаха от навлизане на турски военни в тяхното пространство. Стигна се и до сблъсък между френска фрегата и турски кораб.

Заради тези случки европейските лидери решиха на последния си официален съвет през декември да поискат от ЕК доклад за отношенията на общността с Турция, включително и предложение как да продължат връзките. Този документ трябва да бъде изготвен до март 2021 г.

В своя Twitter акаунт Урсула фон дер Лайен лаконично отбелязва разговора си с турския президент. "Обсъдихме ситуацията около COVID, икономическото възстановяване и изпълнение на заложеното от Европейския съвет през декември 2020 година", пише председателят на ЕК.

Турция подаде молба за членство в Европейската икономическа общност (ЕИО) през 1987 година. Десет години по-късно страната е допусната за преговори за член на Европейския съюз. През това време обаче има само една затворена глава в преговорния процес - отнасяща се до научните проучвания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:23 | 13.09.22 г.
fallback