Японското правителство и представителите на бизнеса от островната страна ще се присъединят към съвместна финансова инициатива на обща стойност 1,5 трлн. йени (14,4 млрд. долара) за разработването на проекти за втечнен природен газ (LNG) в Мозамбик, съобщава Nikkei Aisa Review.
Съгласно сделката група от кредитори, включително Японската банка за международно сътрудничество (JBIC) и трите най-големи банки от частния сектор в страната, ще предоставят заемите, докато Nippon Export and Investment Insurance ще се заеме с риска от неизпълнение.
Консорциумът смята, че сделката представлява възможност за осигуряване на стабилно производство на LNG в дългосрочен план и диверсифициране на източниците за доставка на газ за Япония.
Споразумението изисква JBIC да отпусне 3 млрд. долара, а останалата сума ще бъде разпределена между Африканската банка за развитие и японските частни банки, включително MUFG Bank, Mizuho Bank, Sumitomo Mitsui Banking и Sumitomo Mitsui Trust Bank.
Заемите, предоставени от частните банки, ще бъдат застраховани от NEXI, застраховател, свързан с японското правителство.
Очаква се сделката да бъде една от най-големите чуждестранни инвестиции в Африка. Японският търговец Mitsui & Co. и индустриалният гигант Japan Oil, Gas and Metals National Corp., или Jogmec, ще инвестират в придобиването на 20-процетен дял в газовото находище, което ще бъде разработено в Мозамбик.
Плановете са газовото находище да започне да произвежда по 12 милиона тона втечнен природен газ през 2024 г., от които около 30% ще бъдат доставени на Jera, съвместно предприятие между Tokyo Electric Power Co. Holdings и Chubu Electric Power, както и на Tokyo Gas и Tohoku Electric Power.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам
преди 5 години С нов голям източник до Европа , пак ще копаям дъното :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години То това най-голямо находище на газ на света вече не знам на колко места се намира... едновременно.За справка, сулювците от OXY наследиха сосна концесия на газ в Мозамбик от Анадарко и я продадоха на Тотал. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Защото искат диверсификация. Дали няма да купуват руски газ, на по-добра цена? А профилактика се прави лятото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Мозамбик удариха кьоравото! Тази страна беше една от най-бедните в света,когато един прекрасен ден наскоро откриха,че в недрата и се намира най-голямото газово находище в света! Сега ще видим дали поговорката "Парите развалят човека" ще подейства в Мозамбик... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години тия що подминават матушката на диагонал и в африка ... ?! втечнен газ ... не теглят тръби да си точат тръбен ... нещо гнило има в япония импе ... нездрави ми се чинят ... турецки пАток що го спират импе ?! нема газ ли ?! още ехтят фанфарите от откриването а вече в профилактика ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар