Акциите на основните Азиатско-Тихоокеански пазари записаха предимно повишения след ръст на китайската технологична компания Alibaba на борсата в Хонконг след появата на основателя ú Джак Ма, съобщава CNBC.
Акциите на Alibaba, листнати на хонконгската борса, повишиха цената си с 8,85% в следобедната търговия, след като Ма се появи във видео, публикувано в китайски социални медии, адресирано до учители от селските райони като част от инициативите на неговата благотворителна фондация. Това беше първата му поява след седмици извън светлината на прожекторите, тъй като компаниите му са изправени пред засилен регулаторен контрол.
Акциите на други китайски технологични компании също отбелязаха силни ръстове, като Tencent поскъпна с 3,44%, докато акциите на Meituan прибавиха 7,92% към стойността си. По-широкият индекс Hang Seng Tech нарасна с 4,97%.
Индексът Hang Seng прибави около 0,9% към последния час на търговия.
Книжата в континенталната част на Китай затвориха също на зелена територия, като индексът Shenzhen component нарасна 1,5% до 15 223,36 пункта, докато Shanghai composite се повиши с 0,47% до 3 583,09 пункта.
Поскъпването при китайските акции се случва и след като едногодишният лихвен процент (LPR) и петгодишният LPR в Китай останаха непроменени съответно на 3,85% и 4,65%. Това отговори на очакванията на повечето търговци и анализатори в кратка анкета на Ройтерс.
Южнокорейският бенчмарк Kospi завърши деня с ръст от 0,71% до 3 114,55 пункта.
Акциите в Япония изостанаха от другите регионални пазари, като измерителят Nikkei 225 се понижи с 0,38% до 28 523,26 пункта, докато индексът Topix изтри с 0,34% от стойността си до 1 849,58 пункта.
Акциите в Австралия поскъпнаха, като показателят ASX 200 нарасна с 0,41%, затваряйки на 6770,40 пункта.
В корпоративен план акциите на южнокорейския производител на автомобили Kia Motors поскъпнаха с 5,04%, след като компанията заяви, че разглежда проекти за електрически автомобили с множество фирми, съобщи Ройтерс.
На валутния пазар индексът на щатския долар остана на ниво от 90,319 след по-ранното дъно от 90,276 пункта.
Японската йена се търгуваше на ниво от 103,79 йени за долар, поскъпвайки леко от нивото от 103,93 йени спрямо американската валута. Австралийският долар се разменяше за 0,7739 долара, все още далече от нивата над 0,775, наблюдавани миналата седмица.
Цените на петрола бяха по-високи в следобедните часове за търговия в Азия, като фючърсите върху сорта Брент поскъпнаха с 0,77% до 56,33 долара за барел. Фючърсите върху американския суров петрол повишиха цената си с около 0,9% до 53,45 долара за барел.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове
Кремъл: Без преговори преди Украйна да се изтегли от Донбас
Малума ще става баща за втори път
Потънал край Испания руски кораб е превозвал части за ядрени реактори?