Надеждите за скорошна бюджетна сделка във Вашингтон бяха съживени, след като председателят на Камарата на представителите в Конгреса републиканецът Джон Бейнър предложи да бъдат повишени данъците за американците, които печелят над 1 млн. долара на година – сериозна отстъпка в преговорите с администрацията на президента Барак Обама, съобщава Financial Times.
Пробивът в преговорите е чувствителен, тъй като Бейнър и повечето републиканци принципно се противопоставят на каквото и да е повишаване на данъците. От друга страна демократите и президентът Обама настояват за по-високи данъци за богатите като условие за сключването на сделка.
„Предложението на Бейнър коренно трансформира преговорите“, казва Шон Уест, анализатор на Eurasia Group. „Ще отнеме известно време, докато се финализира споразумение, но сега имаме сигнал, че е много вероятно това да се случи скоро“.
Бейнър предлага данъците за богатите американци да бъдат повишени, но при условие, че Обама се съгласи на по-сериозни съкращения на държавните пенсии и програмите за здравеопазване. Това включва повишаване на възрастта, при която може да се кандидатства за Medicare – правителствената програма за подпомагане на възрастни хора – както и ревизиране на формулата за плащания по програмите за социално осигуряване.
Предложението на Бейнър е по-консервативно от идеята на Обама да бъдат повишени данъците за всички домакинства, които печелят над 250 хил. долара на година. То обаче може да се окаже основа на компромисна сделка между републиканците и демократите, при която заложеният праг на доходите, над който ще бъдат повишени данъците, вероятно ще е 500 или 750 хил. долара на година.
Говорител на Бейнър коментира, че сделката все още не е сигурна. „Каналите за комуникация остават отворени, но сделка все още няма, нито пък се очертава да има такава в близките дни“, коментира той.
Белият Дом не е публикувал официално становище по предложението, но представители на администрацията коментират, че идеята на Бейнър е била отхвърлена.
Бейнър направи предложението си след среща с Обама в Белия дом в четвъртък и телефонен разговор в петък.
Ако бъдат повишени данъците единствено на домакинствата с годишен доход от над един милион долара от сегашните 35%, това би генерирало едва част от предвидените 1,4 трлн. долара, които Обама иска да събере чрез данъчната реформа.


Времето във Варна на 26 юли 2026
Един загинал и 15 ранени след удар с автомобил в Берлин
Честваме паметта на света преподобномъченица Параскева Римлянка
Занаятите, които не изчезват: между тиктакането на часовника и мириса на кожа
От 780 лв. до над 20 000 евро: Какво получават майките на Балканите?
Теория на игрите, "Одисеята" и Баб ел-Мандеб
В рядък ход Казахстан призовa Путин да замрази войната в Украйна
САЩ спират ударите срещу Иран, след като хутите отвориха втори фронт във войната
Митата на Тръмп няма да изчезнат, колкото и да са непопулярни
Блокадата на хутите вече отблъсква и китайски танкери от саудитския петрол
Новият Mercedes AMG GT изгоря по време на тестове
Любимите коли на Ърнест Хемингуей
Porsche и Mini отново са марките с най-доволни клиенти
Тази къща на колела струва 2,2 млн евро и има гараж за класически автомобил
VW ще продава китайските си модели в Европа
Румен Овчаров: България може да бъде ключов играч на газовите пазари
Бяла акула ”Биг Роуз" беше забелязана край бреговете на САЩ
75% обезщетение за майките, които се върнат по-рано на работа?
преди 13 години Ама да не стане и Робърт де Ниро белгийски гражданин ;-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар