Американската група за семена Monsanto е изправена пред сериозна заплаха за историческото си господство на пазара на соя, оценен в САЩ на 40 млрд. долара, съобщава Ройтерс.
Конкуренцията в лицето на BASF SE и DowDuPont се готви да пусне собствени сортове генетично модифицирана соя. Застрашен е контролът върху доставките на семена за следващото поколение земеделски стопани, произвеждащи най-ценните за износ селскостопански продукти в САЩ.
Пазарът се отвори за нови производители, след като серията генномодифицирани семена на Monsanto, устойчиви на химикала срещу плевели глифозат, загуби ефективност, след като плевелите започнаха да развиват толерантност към химикала.
Новият конкурентен сектор пося объркване в американското селскостопанско производство, особено сред по-малките фирми, които произвеждат и продават семена с технология, лицензирана от агрохимическите гиганти.
Monsanto има много за губене. Соевите зърна са основната съставка на фуража, използван за угояване на добитъка, свинете, пилетата и рибата в света.
Нетните продажби на семената на Monsanto възлизат на почти 2,7 млрд. долара през фискалната 2017 г., или около една пета от общите продажби. Брутната печалба от соеви продукти се покачи с 35% през 2016 г.
BASF и DowDuPont обаче имат свои собствени препятствия за преодоляване, на фона на безпрецедентна несигурност сред фермерите, които се очаква да засадят 90 млн. акра земя тази пролет.
BASF навлиза на пазара, като се стреми да се конкурира с по-старата линия от соя, наречена LibertyLink, която фирмата придобива от Bayer. DowDuPont се стреми да се присъедини към пазара, но се нуждае от одобрение от китайските регулатори, преди да може да продава своите соеви продукти Enlist E3.
Monsanto отказа коментар пред Ройтерс за конкуренцията на пазара на соя. Но компанията вече е признавала засилващата се заплаха от новите продукти на конкурентите.


Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Нови правила за пенсиите влизат в сила до края на годината
Пламен Абровски: Започва засилване на контрола и изсветляване на цялата верига на доставки на храни
Иван Иванов се класира за четвъртфиналите на турнир в Испания
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Siemens: Има нарастваща инфлация и ще се задържи известно време
Г. Захариев: печалбите от AI засенчват войната в Залива
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Матурата по БЕЛ е следващата седмица, над 53 хил. ученици ще се явят на нея
Какво ни разкрива езикът на тялото на Тръмп за отношението му към Си ВИДЕО
След ареста на Джеймса: Как се присвоява имот?
Скандал с постановка на Народния театър, Валери Йорданов я представя и в частен
преди 8 години За целия свят ше е най добре да фалират тия ... и трите отровителски концерна ...що пчели измират всяка година , някой дава ли си сметка какво означава това ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар