Икономическият растеж на САЩ се е забавил малко повече, отколкото първоначално се очакваше през четвъртото тримесечие на миналата година, тъй като най-силният темп на потребителските разходи за три години се дължеше на вноса и вече изчерпани запаси, съобщи Ройтерс.
Брутният вътрешен продукт (БВП) се е увеличил с 2,5% на годишна база през последните три месеца на 2017 г., вместо с по-рано отчетения ръст от 2,6%, показват ревизираните официални данни. Цифрите представляват забавяне спрямо икономическия растеж от 3,2% през третото тримесечие.
Ревизирането в посока надолу на БВП за четвъртото тримесечие до голяма степен отразява по-малкия обем на запаси от очакванията на икономистите.
Икономиката изглежда е загубила инерцията си в началото на годината, като последните данни показват спад на продажбите на дребно, продажбите на жилища, поръчките за дълготрайни стоки и промишленото производство през януари. Освен това дефицитът по отношение на търговията със стоки се разширява през миналия месец, когато износът пада.
Анализаторите очакват растежът за първото тримесечие да е слаб поради сезонна тенденция, но вероятно ще се ускори през останалата част на 2018 г. на фона на стимулиращата данъчна реформа и увеличението на правителствените разходи. Прогнозите за ръста на БВП за първите три месеца на годината са за покачване от 1,8%.
Икономистите смятат, че икономиката ще достигне 3-годишната цел за растеж на правителството на Тръмп през тази година, вероятно оказвайки натиск върху Федералния резерв да повиши лихвените проценти малко по-агресивно от очакваното.
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл отбеляза оптимистична оценка за икономиката пред законодателите във вторник, заявявайки, че "моята лична прогноза за икономиката се е засилила от декември". Това накара анализаторите да заложат на четири увеличения на лихвите тази година.
Фед прогнозира три повишения на лихвите, а финансовите пазари очакват първото увеличение през март.


Призът „Спортист на Варна“ ще бъде връчен на 16 декември
Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
Тъжна вест! Почина поетесата Ружа Велчева
Елхите във Варна вървят от 30 до 300 лева
Природните бедствия са довели до силен ръст на имуществените застраховки у нас
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Noventiq ускорява AI трансформацията в бизнеса с Microsoft Copilot и нова експертна специализация
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
ГЕРБ внесе предложението за закриване на комисията "Сорос" в парламента
След Пеевски и Коцев: Максим Генчев проси пари за "Карадажата" и от Мирчев
Два месеца преди игрите: Олимпийският огън беше запален в Рим
Издигнаха къщички и палатки за протестиращите фермери край Промахон-Кулата