Федерален съдия в Ню Йорк реши вчера, че президентът на САЩ Доналд Тръмп няма право да блокира в акаунта си в Twitter критични към него потребители, съобщиха световните агенции.
Съдията Наоми Бъкуолд се произнесе по иск, внесен през юли миналата година от седем души, чийто достъп до страницата на Тръмп в социалната мрежа беше блокиран от президента. Сред ищците са нюйорски актьор, преподавател по социология в Мериленд, тексаски полицай и певица от Сиатъл, както и правозащитна организация към Колумбийския университет, предаде БТА.
В иска се посочваше, че блокирайки достъпа им в акаунта си в Twitter, Тръмп е нарушил Първата поправка на Конституцията на САЩ, гарантираща правото на свобода на словото и изразяване на протест.
Според съдийското решение, коментарите в акаунта на президента и на други длъжностни лица представляват публични форуми и блокирането на потребители на Twitter заради техните политически възгледи нарушава правата им по Първата поправка.
Не е известен общият брой на потребителите, блокирани от Тръмп в Twitter, но според някои оценки те са няколко стотин, отбелязва Франс прес.
Съдията не нарежда изрично на Тръмп да "деблокира" тези хора, изразявайки мнението, че президентът сам трябва да вземе решение по въпроса.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
Как да общуваме ефективно с партньора?
Провежда се спасителна операция край Ахтопол заради кораба Kairos
Новата реалност: Битка на дронове за небето над Украйна
преди 7 години Убеден съм, че Макрон е достатъчно интелигентен за да разбира, че като го псуват прости хора - това е комплимент, а не обида. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Щом не може да търпи критики, да си вдига некомпетентния зaд.ник от президентския стол и да си заминава за родното място, където ще може да блокира Twitter потребители на воля.Между частно лице и публична личност има голяма разлика.А върха на лицемерието е вчера ти сам да сипеш обиди срещу други президенти, а днес да казваш, че който си позволи да критикува Свети Тръмп трябва да бъде разстрелян. отговор Сигнализирай за неуместен коментар