Нивото на бедност е намаляло незначително през 2017 година при мандата на президента на САЩ Доналд Тръмп въпреки сериозния икономически растеж и пълната заетост в страната, информира Статистическата служба на САЩ, цитирана от Франс прес и БТА. Докладчикът на ООН по въпросите на крайната бедност Филип Алстън определи тази ситуация като "срамна".
Средният доход на американските домакинства се е увеличил с 1,8 процента между 2016 година и 2017 година, като е достигнал 61 372 долара.
"Става дума за третото последователно увеличение" за този показател, съобщи статистическата служба.
Тази седмица Тръмп подчерта задоволството си от доброто състояние на американската икономика, с растеж с над 4 процента и едно от най-ниските нива на безработица в исторически план - 3,9 процента.
Нивото на бедност в най-голямата световна икономика е намаляло незначително през 2017 година (-0,4 процента). Тя засяга 12,3 процента от населението, което е 39,7 милиона американци.
"Американската администрация трябва да се срамува, каза Филип Алстън. "Ако това е най-доброто, което една от най-богатите страни в света успява да направи във време на голям просперитет, е срамно", добави той.
"Това е трагедия", твърди преподобният Уилям Барбър, съпредседател на организацията Poor People's Campaign, която критикува бедността чрез демонстрации и обществени дебати.
Наименованието на организацията е свързано с кампания, водена от Мартин Лутер Kинг преди 50 години.
По време на конферентен разговор Барбър критикува "политическото насилие спрямо бедните" и призова да се гласува на парламентарните избори на 6 ноември. "Трябва да променим това", настоя той.
Едновременно с това, делът на американците, които не разполагат със здравна осигуровка, е останал същият през 2017 година - 8,8 процента , което е 28,5 милиона души, според Статистическата служба. Преди реформата на здравната система, осъществена от бившия президент на САЩ Барак Обама, броят на неосигурените американци е бил 45 милиона души.
Противно на обещанията от предизборната кампания Тръмп не успя през 2017 година да отмени този закон, наречен Obamacare. Републиканците в Конгреса обаче открито го атакуват. Те също така се опитват да премахнат или възпрепятстват някои социални програми като раздаването на купони за храна.
Алстън предупреди, че тези промени ще имат значително влияние, като отражението им върху данните за бедността ще се видят едва следващата година.
/БТА/


Varna Channel Cup 2026 събира ветроходния елит във Варна
Марио Смърков встъпи в длъжност като областен управител на Варна
Марсилската треска е характерна за Черноморието и Южна България
Варна става столица на акустичния рок
40-годишен баща на две деца загина в катастрофа край Баня
Cisco се радва на нови върхове
Honda обяви изненадващо силна прогноза за печалбата
Уайн: Тръмп малко се интересува от сигурността на Тайван
Уайн: Войната в Иран даде на Си Дзинпин неподозирани лостове
Maserati GT2 Stradale пристига в България за първи път
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Ескалация във въздуха: Китай разполага J-20A край Тайван
Postbank задава посоката на модерното банкиране с Postbank Next
Жандармерията ще дава наряди на летището във Варна
Областният управител на Сливен е с отнета заради алкохол книжка в Германия
преди 7 години Черешката на тортата:Белият дом се опълчил на международният съд в Хага!Че и на съдиите ще налагат санкции!https://***.youtube.com/watch?v=n8lgU0b7OgQИмаше такъв филм: Боговете сигурно са полудели..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар