Американската банка Citigroup отчете изненадващ спад на приходите за тримесечието в резултат на много по-слабото представяне на бизнеса ѝ с търговия на инструменти с фиксирана доходност, ударен от волатилността на финансовите пазари в края на годината.
Акциите на компанията поевтиняха с почти 1,6% до 55,80 долара в ранната търговия.
„Волатилното четвърто тримесечие повлия върху някои от нашите чувствителни към пазара подразделения, най-вече с [търговия с] фиксирана доходност“, заяви главният изпълнителен директор Майкъл Корбат.
Приходите от търговия с фиксирана доходност са се свили с 21% през тримесечието на годишна база. Заради спада в приходите Citi с малко не успя да изпълни целта си за ефективността за годината, и то въпреки 4-процентовото понижение на разходите.
Банката приключва годината с коефициент на ефективност от 57,4%, което е малко над целта от 57,3%. По-нисък коефициент означава, че банката управлява по-добре разходите си като процент от приходите.
Въпреки това Citi задмина целта си за възвръщаемостта върху съотношението на обикновения капитал към материалните активи на банката (ROTCE) – внимателно следен показател за това колко добре банките ползват парите на акционерите. Citi отчете съотношение от 10,9%, което е над целта от 10,5%.
Citi е първата сред големите американски банки, които представят резултатите си за четвъртото тримесечие. Други водещи кредитори – JPMorgan Chase & Co, Bank of America Corp и Goldman Sachs, ще обявят своите по-късно тази седмица.
Резултатите на Citi обаче може да не са добър показател за американския банков сектор, тъй като банката получава около половината от приходите си от извън САЩ.
Без еднократно данъчно облекчение печалбата е нараснала до 4,22 млрд. долара, или 1,61 долара на акция, през тримесечието до 31 декември от 3,70 млрд. долара, или 1,28 долара на акция, година по-рано.
Приходите са се свили с 2% до 17,12 млрд. долара. Анализаторите очакваха ръст от 1,7% на приходите до 17,55 млрд. долара и печалба от 1,55 долара на акция, сочат данни на Refinitv.


ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Рашков: Няма хипотеза, според която политик да е заплашван 20 години
Той живее с Алиса в Страната на чудесата: 36 психолози искат импийчмънт на Тръмп
Йотова: За справянето с насилието е нужда и обществена нетърпимост
Слънчевите панели са най-големият източник на ток в Европа през лятото