Избраният наскоро за президент на Съединените щати Джо Байдън е избрал бившия председател на Федералния резерв Джанет Йелън за министър на финансите. Това е историческо решение, което може да я превърне в първата жена, която ще ръководи това ведомство, твърдят източници на CNBC, запознати с въпроса.
74-годишната Йелън до голяма степен е смятана за „сигурен” избор за ролята, който вероятно ще получи подкрепата на републиканците в Сената като някой, който ще може да постигне двустранен компромис в един особено деликатен момент за икономиката.
Завършилата университетите Браун и Йейл, Йелън беше и първата жена, която зае ръководния пост във Федералния резерв през 2014 г.
Нейният четиригодишен мандат начело на Фед, белязан от подобрения на пазара на труда и исторически ниски лихвени проценти, също може да увеличи шансовете ѝ да бъде избрана да работи в екипа на Байдън.
Политическите стратези казват, че надеждите за избора на по-прогресивен кандидат, като видния критик на Wall Street сенатор Елизабет Уорън, са изоставени, след като стана ясно, че демократите няма да спечелят значително мнозинство в Сената.
Настоящият президент Доналд Тръмп избра да замени Йелън със сегашния председател на Федералния резерв Джером Пауъл след изтичането на първия ѝ мандат в централната банка.
Екипът на Байдън обмисляше за поста още двама души - Лаел Брайнард, представител на борда на Фед, както и бившия заместник-председател на Федералния резерв Роджър Фъргюсън, допълват източниците.


В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Само една фирма иска да поеме зимното поддържане на двата най-големи района на Варна
Оставиха в ареста 62-годишен мъж за държане на цигари без бандерол
Румен Радев напуска Президентството и прави партия
Обръщение на Румен Радев към нацията (НА ЖИВО)
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Американците плащат почти цялата цена на митата на Тръмп, показа проучване
Стармър осъди митата срещу съюзници и подчерта опасността за доверието
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Какво предвижда Конституцията при оставка на президента
Почина италианският моден дизайнер Валентино
Меркосур се очертава заплаха за животновъдството и овощарството
Мирчев: Ние сме на терен, борбата е срещу модела "Пеевски-Борисов"