България отново не успява да подобри съществено условията за правене на бизнес, показва класацията на Световната банка за най-добро място за правене на бизнес в света.
Страната ни запазва 38-та си позиция в класацията Doing Business 2016: Measuring Regulatory Quality and Efficiency, която заемаше и през миналата година. По отношение на стартирането на бизнес България заема 52-то място, като според доклада една компания трябва да премине през четири различни процедури и да изчака 18 дни, за да бъде регистрирана.
Докладът присъжда изключително добро място на родината ни по отношение на защитата на инвеститорите – 14-та позиция, както и при трансграничната търговия – 20-то място, отчитайки краткото време, което е нужно за изпълнение на регулаторните изисквания и транспортиране на стоката както при износ, така и при внос.
Според Световната банка най-зле страната, която е най-бедният член на ЕС, се представя от гледна точка на свързване към електропреносната мрежа, нареждайки се едва на 100-та позиция.
Плащането на данъци е другият критерий, по който Световната банка не отчита особено подобрение за страната ни. България е на 88-о място в ранглистата в това отношение, като Световната банка се базира на броя на необходимите плащания през годината (14), нужните часове за това (423), както и общата данъчна ставка от 27,0%.
За пореден път Сингапур оглави класацията за най-добро място за правене на бизнес в света. От доклада се вижда, че макар да има известно преподреждане на страните в топ 20, като цяло списъкът остава доста близък до този от миналата година.
Челната тройка за най-добро място за правене на бизнес в света се допълва от Нова Зеландия, която запазва позицията си от миналата година, и Дания, която измества Хонконг от третото място. Сред десетте най-добри са още Корея, Обединеното кралство, САЩ, както и скандинавските страни – Швеция, Норвегия и Финландия.
Според анализаторите от Световната банка страните, които са напреднали най-много, са Коста Рика, Уганда, Кения, Кипър, Мавритания, Узбекистан, Казахстан, Ямайка, Сенегал и Бенин. Заедно те са приложили 39 регулаторни реформи, които улесняват правенето на бизнес.
Най-разпространени през 2014-2015 г. сред реформите за намаляване на сложността и разходите за регулаторните процеси са тези в областта на стартирането на бизнес. Тази тенденция впрочем е наблюдавана и през предишната година. Следващите най-разпространени реформи са в областта на плащането на данъците, свързването към електропреносната мрежа и регистрирането на собственост.
Докладът, който се издава за 13-та поредна година, разглежда 189 икономики в периода между юни 2014 и юни 2015. Той проучва регулаторната среда за малките и средни предприятия, отчитайки доколко трудно или лесно е за тях да правят бизнес в конкретна страна – от създаването на компания и плащането на данъци до регистрирането на собственост и трансграничната търговия.


Ива Ереминова взе титлата на скокове във вода във Варна
Откриха жена, която се изгуби в планината
Никола Цолов запази лидерството във Формула 2 след старта в Унгария
Допълнителни медицински екипи и линейки по черноморските курорти
Ограничават движението на няколко места във Варна в днешния следобед
Китай вероятно ще пренебрегне новите мита на Тръмп преди визитата на Си
Испания започва да дразни останалата част от Европа
SpaceX се срина до ниво, което не предполага стойност за AI бизнеса
Огромните запаси на саудитски петрол все повече зависят от един-единствен изход
"Търговията на Тръмп" се превръща в губеща стратегия на фондовия пазар
Яхтата на Зукърбърг шокира със сметка за бензин и с вредни емисии
100 000 собственици избраха 10-те най-надеждни коли на пазара
Разработка на Toyota премахва един от проблемите на хибрида
Новият Mercedes AMG GT изгоря по време на тестове
Любимите коли на Ърнест Хемингуей
7 полезни комбинации от храни
Никола Цолов е лидер във Формула 2 след седмо място в Унгария
От август: Допълнителни медици и линейки по родните курорти
преди 10 години Хвърлих и аз един поглед и наистина има доста интересна подредба на страните. Не че сме готини, ама такава мешавина е, че просто не е истина. Турция и Израел са зад Молдова, Грузия пред Швейцария, Полша и Франция...Доста странна класация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар