Цените на хранителните стоки в Русия вероятно ще се покачат, ако не бъде заместен бързо вносът от Турция, заяви руският заместник-министър на икономическото развитие Олег Фомичов, предава ТАСС чрез БТА.
По думите му "сериозните промени в обема на вноса" се отразяват от една страна на стокооборота, а от друга на обема на продоволствените стоки. Фомичов уточни, че вероятността за увеличение на цените на храните е "минимална".
Пред репортери в кулоарите на Руския икономически и финансов форум в Дубай Олег Фомичов припомни, че Турция е петият по обем търговско-икономически партньор на Русия и промените в двустранните отношения неизбежно ще променят макроикономическите показатели на Русия. Той отбеляза, че ако турските инвестиции в Русия бъдат спрени, това ще повлияе негативно на "инвестиционната динамика", а чрез инвестициите и върху обема на брутния вътрешен продукт.
Отношенията между Москва и Анкара се влошиха, след като на 24 ноември турските ВВС свалиха руски боен самолет на сирийско-турската граница, заявявайки, че руснаците са навлезли в Турция. Руската страна отрече да е имало прекосяване на границата.
На 28 ноември руският президент Владимир Путин издаде указ, с който наложи ембарго върху вноса на някои турски стоки, забрани дейността на организации под юрисдикцията на Турция и наемането на турски граждани на работа в Русия от 1 януари 2016 г. в някои сектори. Путин отмени безвизовия режим с Турция и прикани туроператорите да не пращат туристи към турските курорти и авиопревозвачите да не извършват чартърни полети до и от Турция. Наложен бе и по-строг контрол върху дейността на турските въздушни превозвачи на територията на Русия.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
преди 10 години Всъщност ако цените на храните в Русия се повишат, това ще е добра новина за производителите на храни в Русия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години П-*** успя да се гръмне в главата едновременно и отляво - и отдясно хахахаха :)Сега какво, ще внася храни от Марс? Много ясно - ще държи мужиците на елда и ряпа, като през войната. Вожд - на стадо телета. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Не може Със сигурност ще се повишат освен ако Путин не нареди много храни да бъдат субсидирани от техния бюджет Но тои и без това е доста продънен отговор Сигнализирай за неуместен коментар