fallback

Лари Финк: Отрицателните лихви може да подкопаят икономическия растеж

Според изпълнителния директор на BlackRock ниските лихви пречат на вложителите да получат възвращаемостта, която очакват, за да се подготвят за пенсия

17:19 | 11.04.16 г. 5

Отрицателните лихвени проценти рискуват да навредят на потребителските разходи и на икономическия растеж, който иначе би трябвало да стимулират. Това пише Лари Финк, изпълнителен директор на най-голямата корпорация за управление на активи BlackRock, в писмо до инвеститорите, цитирано от Financial Times. Според него не се обръща достатъчно внимание на ефектите от отрицателните лихви върху навиците за спестяване.

По-рано Международният валутен фонд (МВФ) също предупреди, че има граници на това докъде и колко дълго може да продължава политиката на отрицателни лихви. Фондът заяви, че въвеждането на отрицателни лихви от банки като Японската централна банка като цяло засега има положителен ефект, но същевременно подчерта, че може да се достигне критична точка, когато хората ще започнат да трупат спестявания. 

Според Финк ниските лихви пречат на вложителите да получат възвращаемостта, която очакват, за да се подготвят за пенсия. Затова са принудени да пренасочват средства от разходното перо към спестявания.

„Имаше широка дискусия за това доколко ниските лихви са допринесли за инфлацията в цените на активите“, пише Финк. „Вниманието, което се обръща на негативните страни на тези лихви, обаче въобще не е достатъчно, особено що се отнася до способността на инвеститорите да спестяват и да планират бъдещето“, допълва той.

Финк обяснява, че средностатистическият 35-годишен човек трябва да спестява три пъти повече, за да получи същата пенсия, когато дългосрочните лихвени проценти са 2%, отколкото когато са били 5%. „Действителността има сериозни въздействия върху икономическия растеж: потребителите, които спестяват за пенсия, трябва да свият разходите... Парична политика, която трябва да стимулира растежа, всъщност рискува да понижи потребителските разходи“, посочва Финк.

Японската централна банка, Европейската централна банка и още четири банки по света въведоха отрицателни овърнайт депозитни лихви в опит да насърчат икономическия ръст и да повишат очакванията за инфлацията. Този експеримент в паричната политика трябваше да насърчи банките да кредитират, но въвеждането му предизвика и съмнения за ефективността му, както и опасения за влиянието върху печалбите на банките, припомня FT.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:54 | 14.09.22 г.
fallback