fallback

Скъпи ли са американските акции?

Отговорът трябва да се търси в сравнението между доходност от дивиденти и от правителствени облигации, смята Цветослав Цачев от ЕЛАНА Трейдинг

13:31 | 02.08.16 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Скъпи или евтини са акциите при нулеви лихви и добър икономически растеж? Този въпрос вълнува инвеститорите, докато индексите в САЩ отбелязват нови рекорди. Той е приложим и за европейските пазари в процеса на Brexit и негативните ефекти от първата страна, която напуска Европейския съюз. Отговорът трябва да се търси в сравнението между доходност от дивиденти и от правителствени облигации, пише главният инвестиционен консултант на ЕЛАНА Трейдинг Цветослав Цачев.

Нека първо да разгледаме съотношението цена/печалба, което напоследък се коментира като едно от доказателствата за скъпия фондов пазар. Текущата стойност на индикатора за индекса Standard & Poor’s 500 е 19,5, което е един пункт по-високо от съответното ниво на японския Nikkei и почти два пункта по-ниско в сравнение с немския DAX. През изминалото десетилетие по-висока стойност имаше само по време на кризата, когато корпоративните печалби рязко намаляха, а банковият сектор дори отчете колосални загуби.

Съотношение цена/печалба на S&P 500

Графика: ЕЛАНА Трейдинг по данни на Bloomberg

Както се вижда от графиката, щатският пазар е най-скъп от края на интернет балона досега. Корпоративните печалби не успяват да догонят ръста на цените на акциите. Но това не е достатъчно, за да се определи пазарът като нерационален. Логиката на инвеститорите е друга - при нулева възвръщаемост на паричните средства и на ниско рисковите ДЦК е нормално да се очаква по-ниска доходност от акциите.

Съотношението цена/печалба от 20 пункта отговаря на 5% доходност. За дивиденти отиват 40% от реализираните печалби на компаниите от S&P 500 и реализираната доходност е около 2,2%, когато се калкулира с всички дружества в индекса.

Дивиденти от акции и доход от облигации

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:23 | 13.09.22 г.
fallback