fallback

МВФ: Облаците надвисват над световната икономика

Централните банки по всяка вероятност ще се окаже, че трябва да проучват все по-неконвенционални мерки, предупреди заместник-управляващият директор на МВФ

14:33 | 11.12.18 г. 10

Буреносни облаци надвисват над световната икономика и правителствата и централните банки може да се окажат недобре подготвени. Такова мнение изрази първият заместник на управляващия директор на Международния валутен фонд (МВФ) Дейвид Липтън.

По думите му фондът отправя призиви правителствата да „поправят покрива“, докато времето все още е слънчево за световната икономика през последните две години.

„Но също като мнозина от вас и аз виждам сгъстяването на буреносни облаци и се страхувам, че работата по предотвратяването на кризата е недостатъчна”, посочи той по време на банкова конференция, цитиран от Ройтерс.

Липтън също така предупреди, че е възможно политиците да се окажат под натиск и в „непознати води“.

„Централните банки по всяка вероятност ще се окаже, че трябва да проучват все по-неконвенционални мерки. Но без гаранции за тяхната ефективност ние би трябвало да се притесняваме за силата на паричните политики“, посочи още Липтън.

По думите му много правителства няма да разполагат с пространство за действие, тъй като вече са притиснати от високите си дългове.

„Не трябва да очакваме правителствата да се окажат със същото предостатъчно пространство за отговор на тенденцията за спад, което имаха преди десет години“, посочи още заместник-управляващият директор.

Най-големият непосредствен риск за икономиката обаче е продължаващата търговска война между САЩ и Китай. Ако всички мита, с които двете страни се заплашват, бъдат въведени, то до три четвърти процента от световния брутен вътрешен продукт ще бъдат загубени до 2020 г., става ясно от изчисления на МВФ.

„Това би била рана, която сами сме си причинили. Така че е от съществено значение това примирие (след срещата между президентите на САЩ и Китай Доналд Тръмп и Си Дзинпин в Аржентина – бел. ред.) да доведе до трайно споразумение, което предотвратява засилване или разпространение на напрежението“, посочи още Липтън.

Ако обаче в крайна сметка не се стигне до помирение, е възможно да наблюдаваме „фрагментиране“ на световната икономика, което да доведе до икономическо отслабване, допълни той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:42 | 11.09.22 г.
fallback