fallback

Най-голямата заплаха за стабилността на петролните пазари

Доналд Тръмп, търговската война, санкциите срещу Иран и Венецуела са само част от факторите, които могат да разтърсят пазарите на петрол през тази година

12:52 | 12.02.19 г. 7

Петролните пазари вероятно ще останат стабилни през настоящата година въпреки политическия риск, който се очаква да изиграе значителна роля при цените на петрола, показва доклад на Standard Chartered. 

Бенчмаркът сорт Брент започна годината, възстановявайки се от щетите вследствие на епичния ценови срив през четвъртото тримесечие на 2018 г., пише Ник Кънингам за Oilprice.

Според Standard Chartered Брент ще достигне своя годишен връх от 74 долара за барел, преди да се закрепи на ниво от 83 долара за барел през 2020 г.

Тази прогноза обаче зависи от различни ключови политически решения.

Първо, ОПЕК+ (Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници) трябва да запазят тенденцията за свиване на доставките. Ако картелът успее да постигне това, глобалните запаси на суров петрол ще се увеличават само с 0,1 млн. барела на ден.

Това ще постави основата за по-добро позициониране на ОПЕК+ на международно ниво през 2020 г.

„Очаква се ръстът на доставките на петрол в САЩ да се забави значително, а ОПЕК, от своя страна, ще може да увеличи производството с 0,5 млн. барела дневно през 2020 г., без да нарушава пазарния баланс“, смятат Емили Ашфорд и Пол Хорснел от Standard Chartered.

Според експертите основният източник на пазарна нестабилност може да се окаже американското правителство.

"Ако балансът беше единственият двигател за външната политика на ОПЕК, вероятно това щеше да бъде една спокойна година. Въпреки това на пазара съществува фактор с разрушителна сила, който вероятно ще усложни процесите. Става въпрос за политиката на САЩ, която е изключително трудна за прогнозиране“, посочват от Standard Chartered.

След една спокойна първа година като президент на САЩ през 2018 г. Доналд Тръмп показа едно различно лице – той притисна основните петролни играчи да понижат цените, наложи икономически санкции срещу Иран и Венецуела и даде зелена светлина за стимулиране на американската енергетика.

„Смятаме, че пазарът на петрол, петролните производители и анализаторите ще трябва да се адаптират към несигурността и политическите рискове, наложени от мандата на Тръмп“, предупреждават от Standard Chartered.

Все още остава крайно неясно колко точно петрол ще бъде изгубен във Венецуела и Иран.

Новините за бездействащите американски танкери край бреговете на Венецуела и в Мексиканския залив свидетелстват за прекъсването на доставките, подето от Вашингтон. От друга страна Русия изпраща доставки на гориво до Каракас, за да помогне на държавната петролна компания PDVSA да обработи своя тежък суров петрол, което цели предотвратяването на катастрофални икономически последици.

И все пак се очаква спадът в добива да продължи.

Въпросът е с колко?

При Иран ситуацията е малко по-различна. По всички личи, че Вашингтон не възнамерява да облекчава допълнително основните купувачи на ирански петрол.

Но идеята на Тръмп да удари петролното производство на Венецуела и Иран противоречи на желанието му да поддържа ниски цени на петролните пазари. Нарушаването на добива на петрол в тези страни неминуемо ще окаже своето негативно влияние върху петролните цени.

Като се оставят настрани Венецуела и Иран, другият голям фактор за пазарната несигурност е забавянето в растежа на глобалната икономика.

Търговската война между САЩ и Китай може да бъде прекратена, но до крайния срок за сключване на сделка остава само няколко седмици.

Повторното увеличаване на напрежението между двете страни може да забави допълнително икономическия растеж. И това зависи изцяло от Тръмп.

Но съществува и друга причина за евентуални сътресения. Прилагането на регламентите за горивата при плавателните съдове от Международната морска организация (ММО) може да причини сериозни колебания на петролните пазари.

Тези регламенти предвиждат концентрацията на сяра в корабните горива да се понижи от 3,5% до 0,5 на сто до януари 2020 г., което ще доведе до известни промени на пазарите за рафинирани горива.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:56 | 13.09.22 г.
fallback