fallback

Иран се оттегля постепенно от ядреното споразумение

Страната спира да ограничава запасите си от тежка вода и обогатен уран, а Рохани даде на страните от сделката 60 дни, за да изпълнят обещанията си

10:30 | 08.05.19 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Точно навръх годишнината от излизането на САЩ от международната ядрена сделка с Иран Техеран заяви, че „постепенно ще намали“ задълженията си по споразумението от Виена. Това обяви иранският президент Хасан Рохани в сряда в писмо. Според иранската държавна телевизия писмата са изпратени до посланиците на страните по сделката.

„Ако петте държави се присъединят към преговорите и помогнат на Иран да запази сделката и да изпълнят своите ангажименти - да предпазят петролния и банковия сектор на Иран от американските санкции, то Иран ще се върне към задълженията си по ядрената сделка", заяви Рохани в реч пред нацията в сряда. „Тази операция е предназначена да спаси (а не да унищожи) сделката", пояснява той.

В противен случай Иран щял да откаже да изпълнява други свои ангажименти.

Съвместният всеобхватен план за действие (СВПД) за иранската ядрена програма остава в сила, а „Иран не се оттегля от споразумението" и е готов да продължи дискусиите по него. Това заяви още в излъчена по телевизията реч президентът на страната.  

Посланиците на Иран ще предадат съответните писма до ръководителите им.

„Чакахме една година след решението на САЩ да излязат от сделката, както ни препоръчаха другите участници, и изпълнявахме всички свои ангажименти. Споразумението остава без промени. Готови сме и занапред да обсъждаме споразумението, неговото изпълнение“, каза още президентът на Иран. Той обаче предупреди, че Техеран ще реагира твърдо, ако въпросът с ядрената му програма отново бъде внесен за обсъждане в Съвета за сигурност на ООН.

Рохани заяви още, че Иран ще запази запазите от обогатен уран и тежка вода, вместо да ги продава, както бе договорено в ядрената сделка. По-високото обогатяване на уран ще бъде възобновено, ако в рамките на 60 дни не бъдат договорени нови условия за ядреното споразумение, каза още той.

Решението ще бъде обяснено писмено на Великобритания, Франция и Германия. Външният министър Мохамед Джавад Зариф ще пише и на ръководителя на външната политика на ЕС Федерика Могерини и ще докладва подробностите за начина, по който Иран ще продължи да действа в рамките на ядрения спор.

Припомняме, че в края на миналата седмица стана ясно, че все пак американското правителство удължава срока на пет от седем изключения от санкционния режим срещу Иран.

По този начин международната ядрена сделка, договорена през 2015 г. от тези пет държави, както и тогавашната американска администрация при управлението на Барак Обама и подкрепена от ООН, ще приключи.

Иран не бил готов да приеме ограниченията за обогатяването на урана, произтичащи от споразумението, защото другата страна на договора вече не отговаряла на ангажиментите си поне от година - от едностранното оттегляне на американския президент Доналд Тръмп от сделката, твърди Техеран.

Вече не можело да се говори за нормализиране на икономическите отношения, особено след като от 1 май Тръмп заплашва всички държави, които продължават да купуват ирански петрол, със санкции от страна на САЩ. В допълнение, след повторното въвеждане на санкциите от преди година и значителното им затягане преди седмица, вече не може да се упражняват платежни трансакции чрез банките.

Участващите държави от ЕС и Могерини вече критикуваха силно затягането на санкциите от Тръмп в събота, призовавайки Техеран „да продължи да изпълнява изцяло задълженията си по JCPoA и Договора за неразпространение на ядрено оръжие".

Споразумението е „необходимо за по-голяма стабилност и сигурност в Близкия изток" и Иран явно се е придържал досега към него. JCPoA е „необходима за нашата национална и обща европейска сигурност“, се казваше в становището от ЕС.

Сега обаче има опасност не само от провал на ядрената сделка, но и от засилване на конфронтацията в Персийския залив, защото САЩ изпратиха този понеделник нови бойни самолетоносачи там. Официално те трябва да служат като възпиращ фактор, както заяви държавният секретар на САЩ Майк Помпейо. Въпреки това бившият ирански преговарящ по ядрените въпроси Хосейн Мусавиан пита реторично дали евентуалната американско-иранска война въобще може да бъде предотвратена вече.

Виенското ядрено споразумение бе сключено през юли 2015 г. Споразумението трябва да направи невъзможно Иран да разработва ядрени оръжия чрез строг международен контрол. В замяна на това Западът изложи перспективата за намаляване на санкциите и нормализиране на икономическите отношения.

Според МААЕ Иран е спазвал сделката от януари 2016 г. и не са установени нарушения на условията. В началото на май 2018 г. САЩ едностранно се оттеглиха от международното споразумение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:17 | 12.09.22 г.
fallback