Депутатите от южноафриканския парламент избраха днес Сирил Рамафоса за президент на първото си заседание след парламентарните избори по-рано този месец, съобщава Ройтерс.
На изборите на 8 май Африканският национален конгрес (АНК) спечели 57,5 на сто от гласовете, но този резултат бе по-нисък спрямо предишните избори заради скандалите за корупция и расово неравенство, разтърсващи управляващата партия.
След като членовете на Националното събрание положиха клетва, те избраха лидера на АНК Рамапоса за държавен глава с петгодишен мандат. След оставката на президента Джейкъб Зума постът му бе зает през февруари т. г. от тогавашния вицепрезидент Рамафоса.
Рамафоса ще встъпи официално в длъжност в събота.
Като признак, че президентът ще изпълни предизборното си обещание да се бори с корупцията в партията и правителството, днес бе отложено полагането на клетва от досегашния вицепрезидент Дейвид Мабуза като депутат. Рамафоса обясни, че това се дължи на доклад на вътрешнопартийна контролна комисия, в който Мабуза е обвинен, че уронва престижа на АНК.


Вижте кои са най-устойчивите на ръжда коли на старо
Спипаха поредния варненец с дрога
Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Кейт Уинслет дойде с красив млад кавалер на червения килим
Бърнаут или липса на витамини?
Големият проблем на 2025 година е увеличеният капитал на Българската банка за развитие
Тимчо Муцунски: ЕС има желание да помогне за развитието на диалог, насочен към намиране на решение с България
Интер разгроми Комо в мач от 14-ия кръг на Серия А