Главният икономист на Международния валутен фонд (МВФ) Гита Гопинат призова правителствата да преминат към подкрепа, базирана на капитала, вместо такава, фокусирана върху заемите, тъй като пандемията от коронавирус продължава да нанася сериозни щети на компаниите.
Огромният мащаб на шока означава, че броят на неплатежоспособните компании ще се увеличава, тъй като бизнесът продължава да страда от по-ниските приходи вече няколко поредни месеца, предупреди Гопинат, цитирана от Ройтерс.
Правителствената подкрепа под формата на заеми би натоварила такива компании с огромен дълг, което би затруднило излизането на дружествата от кризата, посочи още икономистът.
„Тъй като тук има сериозен проблем с несъстоятелността, правителствената подкрепа би трябвало да се насочи повече към капитала, а не към дълга. В противен случай ще се окажем с много компании, които излизат от тази криза с огромно количество дълг“, изтъкна Гопинат по време на уебинар, организиран съвместно от МВФ и Токийския университет в петък.
Тя не уточни как ще работи подобна подкрепа за финансиране. По време на вътрешната банкова криза в края на 90-те години Япония инжектира капитал в компании чрез схеми, при които държавни организации купуват привилегировани акции, емитирани от тези дружества.
Гопинат каза, че всяко възстановяване на световната икономика ще бъде "силно неравномерно и много несигурно", призовавайки страните да продължат да прилагат агресивни мерки за фискални и парични стимули в подкрепа на своите икономики.
Въпреки че инфлацията на цените на хранителните стоки е нараснала в някои страни, общата потребителска инфлация вероятно ще остане ниска в повечето части на света, тъй като загубата на работни места ще ограничи ръста на заплатите, посочи Гопинат.
„Опасяваме се най-вече, че инфлацията ще бъде твърде ниска, а не прекалено висока,“ добави още икономистът.
МВФ разглежда настоящата рецесия като най-лошата след Голямата депресия от 30-те години на миналия век. В последните си прогнози, направени през юни, финансовата институция заяви, че очаква глобалният брутен вътрешен продукт през 2020 г. да се свие с 4,9%, в сравнение с 3-процентовото свиване, предвидено през април.


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Четиричленно семейство почина, след като изяде диня с отрова за плъхове
Израел и Ливан се споразумяха да удължат с 45 дни примирието
Историческо: Шакира и Мадона ще пеят на полувремето на финала на Мондиал 2026
На Острова: Крайната десница разполага с ново оръжие - очарователни млади жени
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък