В последните месеци в света са заработили повече ядрени реактори, отколкото са били изведени от експлоатация, показва анализ на Международната агенция по енергетика (МАЕ). През втората половина на 2020 година и първото тримесечие на 2021 година са били пуснати седем реактора, а само три са спрени.
В този период Беларус и Обединените арабски емирства пуснаха в търговска експлоатация своите първи ядрени централи. Ръст на произведената енергия отчитат Китай (5%) и Русия (3%).
Но като цяло ядрената енергия през 2020 година, както и цялата енергетика, е сериозно засегната от пандемията от коронавируса. Произведената от ядрените централи електроенергия намалява с 4% и това е най-резкият спад след аварията във Фукушима през 2011 година.
Най-сериозно е намалението в Япония - с 33%, следвани от Европа (-11%) и САЩ (-2%).
Понижението в Европа се дължи основно на свитото потребление на енергия през миналата година. В допълнение някои реактори останаха по-дълго в планов ремонт, а други непланирано спряха за ремонт. Тези дейности бяха съпроводени и от течащата процедура по извеждане от експлоатация на стари реактори.
Големият спад в Япония пък се дължи на временното спиране на работата на реактори, които не отговарят на обновените правила за сигурност при терористични атаки, посочват още от МАЕ.
Прогнозите за 2021 година са, че произведената ядрена енергия ще се повиши с 2%, тоест няма да успее да навакса загубите от миналата година. Очакванията са, че още 10 реактора могат да бъдат въведени в експлоатация до края на годината, сред които четири в Китай.
Слаб ще е ръстът на произведената енергия от ядрените централи в развитите икономики и секторът ще остане с 6% под нивата от 2019 година. Въпреки това обаче ядрените централи остават най-големият единичен източник на нисковъглеродна енергия в тези държави.
В САЩ спадът на произведената ядрена електроенергия ще продължи и през 2021 години заради плановете за закриване на пет реактора до края на годината. Така производството ще остане с 4% под нивото отпреди коронакризата.
В Япония обаче се очаква ръст от 6% благодарение на рестарта на затворените в последните месеци реактори.
Произведената ядрена енергия в Европа също ще се увеличи, макар и по-скромно - в рамките на 2%. Прогнозата на МАЕ е за ръст на търсенето на електроенергия във Франция, както и благодарение на нов реактор в Словакия. Това повишение обаче не е достатъчно, за да бъде преодоляна кризата в сектора през 2020 година.
В развиващите се икономики обаче се очаква ръст от 5% на произведената енергия, след като бъдат въведени в експлоатация нови реактори в редица държави - Китай, Индия, Обединените арабски емирства и Пакистан. Така ядреният сектор ще успее да запише ръст спрямо предкризисната 2019 година, а като цяло делът на тези централи в енергийния микс ще надхвърли 1/3.
Русия също планира отварянето на нови реактори през 2021 година, допълват още от МАЕ.


Международен музикален конкурс събира таланти във Варна
33-ма пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Европейската награда за архитектура гостува във Варна
Варна продължава да тъне в боклук
Какво време ни очаква във вторник?
Саудитска Арабия търси нов обход за петрола след заплахата на хутите
Кралският колеж в Кеймбридж затяга контрола след обвинения в сексуален тормоз
Ел Ниньо може да повиши глобалното затопляне с над 2°C през 2027 г.
Новите глобални мита на Тръмп вече са оспорени в съда
Съветите на Forbes Travel Guide за луксозни пътувания през лятото, част 2
60-годишен ЗАЗ се продава за 20 000 евро
JLR спира производството на базовия си модел
Осем неща в автомобила, без които може да минем
Автобус скъса мантинелата и навлезе в насрещното на „Цариградско шосе“
Луксозен SUV на Zeekr се заключи веднага щом напусна Китай
Русия е готова да обсъжда нови предложения за мир в Украйна
От спасяването Джордж Вашингтон до Иран: Странната серия публикации на Тръмп
Малки, но досадни: 5 начина да се отървете от плодовите мушици
преди 5 години Май не си прегледал филмчето, което ти дадох и четеш само руска пропаганда.През 1925г. д-р Гьобелс пише в Ню Йорк Таймс "Ленин е най-великия човек след Хитлер" - статията я има снимана във филма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Май не си прегледал филмчето, което ти дадох и четеш само руска пропаганда.През 1925г. д-р Гьобелс пише в Ню Йорк Таймс "Ленин е най-великия човек след Хитлер" - статията я има снимана във филма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Знам. Но по-големият русофоб е бил Енглелс, не Маркс.Това за Гьобелс ще да те е излъгал някой. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Ти знаеш ли че Хитлер си е признал, че се е учил от Маркс, който пък е казал, че славяните са долна класа и трябва да бъдат унищожени и че Гьобелс е казал "Ленин е най-великия човек след Хитлер"https://***.youtube.com/watch?v=GQoe-3Va2oU отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Ее, сори, не визуализира немски букви, само англо-сакс.Чисто сакс - не може. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години H.e.i.l_G.r. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Heil Gr отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години "Въпреки това обаче ядрените централи остават най-големият единичен източник на нисковъглеродна енергия в тези държави."Това е чиста лъжа. Колкото и да са въртели числата, АЕЦ вече произвежда жалките под 10% ток в света. ВЕИ (вкл.хидро) произвеждат 3 пъти по толкова, като това е лъжа и за САЩ и ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години "Въпреки това обаче ядрените централи остават най-големият единичен източник на нисковъглеродна енергия в тези държави."Това е чиста лъжа. Колкото и да са въртели числата, АЕЦ вече произвежда жалките под 10% ток в света. ВЕИ (вкл.хидро) произвеждат 3 пъти по толкова, като това е лъжа и за САЩ и ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар